مراسم اختتامیه بامیان به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سارک در بامیان برگزار شد

  • انتشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15818

امروز (چهارشنبه) محفل اختتامیه ی بامیان نخستین پایتخت فرهنگی سارک، با حضور طاهر زهیر والی بامیان، نماینده رئیس عمومی سازمان همکاری های منطقه ای جنوب آسیا(سارک)، مسئول بخش فرهنگی سارک و تعدای از شخصیت های دولتی و غیر دولتی برگزار شد.

در این مراسم محمد طاهر زهیر والی بامیان گفت که مردم و اداره محلی بامیان وظیفه خود می داند که از میراث های فرهنگی و داشته های تاریخی بامیان، که تعلق به همه جوامع بشری دارند و جزء سرمایه های فرهنگی بشر می باشند، حفاظت و حراست کند.

وی اضافه کرد؛ به منظور حفاظت و حراست از ارزش های فرهنگی بامیان، انتظار داریم تا نهادهای ملی و بین المللی، اداره محلی بامیان را، در ابعاد تخنیکی، اقتصادی، و فرهنگی، نیز حمایت و همکاری کنند.

در پایان این مراسم محمد طاهر زهیر والی بامیان با اهدای آرم برای مسئولان اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا، برنامه‌های بامیان پایتخت فرهنگی سارک را پایان یافته اعلام کرد و این عنوان را به شهر بوگرا در بنگلادش سپرد و به مردم و شهروندان شهر بوگرا و دولت بنگلادش تبریک گفت و آرزوی موفقیت کرد.

گفتنی است که اتحادیه کشورهای جنوب آسیا، سالانه یکی ازمراکز مهم فرهنگی کشور های عضو این سازمان را به عنوان مرکزفرهنگی سارک معرفی نماید که بامیان اولین پایتخت فرهنگی این سازمان در سال 2015 شناخته شد.

سارک در آغاز با عضويت هفت کشور جنوب آسيا يعنی هند، پاکستان، نپال، بوتان، مالديو، سريلانکا و بنگلاديش به فعاليت آغاز کرد و با اضافه شدن افغانستان به اعضای آن ،این سازمان اکنون با هشت عضو کار می کند.