مخالفت لوی سارنوالی عراق با درخواست صدر برای انحلال پارلمان

  • انتشار: ۲۳ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 132309

لوی سارنوالی عراق در پاسخ به درخواست رهبر جریان صدر برای انحلال پارلمان این کشور، اعلام کرد که این اقدام خارج از چارچوب اختیارات این نهاد است.

به نقل از شفق نیوز، لوی سارنوالی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که صبح امروز (یکشنبه) با برگزاری نشستی به ریاست فائق زیدان، رئیس این اداره درخواست مقتدی صدر، رهبر جریان صدر برای انحلال پارلمان را مورد بررسی قرار داده است.

در این بیانیه آمده است: پس از بحث و بررسی، مشخص شد که لوی سارنوالی با مقتدی صدر در تشخیص واقعیت منفی سیاسی در کشور و نقض مداوم موعد های تعیین شده در قانون اساسی درباره انتخاب رئیس جمهور و تشکیل دولت هم عقیده است و عدم تحقق این اهداف در موعدهای مقرر وضعیتی غیرقابل قبول است و باید مورد بررسی قرار بگیرد تا دیگر تکرار نشود. سارنوالی بارها به این مسئله اشاره کرده و راهکارهای لازم برای جلوگیری از تکرار آن را با پیشنهاد اصلاح برخی از مواد قانون اساسی در دستور کار قرار داد.

این نهاد در ادامه آورده است: اما درباره درخواست انحلال پارلمان توسط شورای عالی قضایی در راستای برخورد با تخلفات مذکور نیز باید بگوییم که این درخواست مارس گذشته (پیش از خروج جریان صدر از روند سیاسی عراق) توسط برخی نهادها و طرف ها مطرح شده بود و سارنوالی آن زمان نیز اعلام کرد که انحلال پارلمان خارج از چارچوب اختیارات آن است.

یک جمله هدف‌مند

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: وظایف لوی سارنوالی بر اساس ماده (۳) قانون شماره (۴۵) مصوب ۲۰۱۷ مشخص شده است که در کلیت آن صرفاً مربوط به اداره دستگاه قضائی است و طبق اصل تفکیک قوای سه گانه مقننه، مجریه و قضاییه مقرر در ماده (۴۷) قانون اساسی عراق دستگاه قضا اختیاری برای مداخله در امور قوه مقننه یا مجریه ندارد.

لوی سارنوالی در پایان از تمامی طرف های سیاسی و رسانه‌ای عراق خواست که دستگاه قضایی را درگیر اختلافات سیاسی خود نکنند و دستگاه قضا با همه به صورت یکسان و طبق قانون اساسی برخورد می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟