مخالفت عربستان با قرار دادن نام پاکستان در فهرست کشورهای حامی تروریسم

  • انتشار: ۵ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 37405

بعد از اینکه اعلام شد شب گذشته گروه ویژه اقدام مالی یا FATF تصمیم گرفت نام پاکستان را به فهرست کشورهای حامیان مالی تروریسم اضافه کند، عربستان سعودی با این تصمیم این سازمان مخالفت کرد.

گروه ویژه اقدام مالی یا FATF که مقر آن درپاریس است پس از یک هفته رایزنی‌ها سرانجام تصمیم گرفت نام پاکستان را به فهرست کشورهای حامیان مالی تروریسم اضافه کند.

عربستان سعودی با پیروی ازترکیه و چین، به کشور های مخالف درج نام پاکستان در فهرست حامین گروه‌های تروریستی پیوست.

این تصمیم با فشارهای آمریکا انجام شده ومقامات پاکستانی به شدن نسبت به این موضوع معترض هستند.

پیش بینی می‌شود با اقدام اخیر آمریکا روابط اسلام‌آباد- واشنگتن تیره تر شود و سرمایه گذاری خارجی در این در پاکستان هم با نوسان منفی مواجه خواهد شد.

حدود سه سال پیش نیز یکبار نام پاکستان در این فهرست قرار گرفته بود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که «مفتاح اسماعیل» مشاور امور اقتصادی نخست وزیر پاکستان اعلام کرد: با اضافه شدن نام پاکستان به لیست کشورهای حامی مالی تروریسم هیچ مشکل اقتصادی برای اسلام‌آباد پیش نخواهد آمد و این اقدام تأثیری روی سرمایه‌گذاری خارجی ندارد.

خرم دستگیر خان وزیر دفاع پاکستان در یک کنفرانس خبری گفت: هنوز زود است که درباره قرار گرفتن نام پاکستان در لیست حامیان مالی تروریسم اظهار نظر کنیم سازمان جهانی نظارت از پولشویی موضوع را با دقت بیشتری بررسی خواهد کرد.

محمد فیصل سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز گفت: قرار دادن نام پاکستان در لیست کشورهای حامی مالی تروریست‌ها تصمیم یکجانیه آمریکا است و برای مواجه با این اقدام آمادگی کامل داریم.

مقامات آمریکایی همچنین پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرده و گفته اند که از آنان برای جنگ نیابتی در افغانستان استفاده می کند. ادعایی که از سوی اسلام آباد رد شده است؛ مقامات پاکستانی گفته اند که “هیچ پناهگاه امن برای گروه های تندرو” در قلمرو آن کشور وجود ندارد.