مخالفت بیل گیتس با دسترسی کشورهای فقیر به فرمول واکسن کرونا

  • انتشار: ۱۱ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 111852

مصاحبه اخیر بیل گیتس، بنیانگذار و مدیرعامل سابق مایکروسافت، با شبکه اسکای نیوز سبب ایجاد موجی از واکنش های منفی علیه وی شده است. او در این مصاحبه مخالفت خود با اینکار را صراحتا اعلام نکرده و ترجیح داده است به مشکلات تولید واکسن کرونا با تجهیزات موجود در کشورهای فقیر به عنوان یکی از موانع مهم تولید واکسن ایمن اشاره کند.

بیل گیتس که به کارهای خیرخواهانه اش معروف است، سال ها درباره یک همه گیری جهانی اخطار داده بود و از همه خواسته بود تا خود را برای آن آماده کنند؛ حتی در سال ۲۰۱۵ در برنامه TED یک سخنرانی درباره میزان تلفات و بزرگی یک همه گیری بالقوه ارائه داد.

اکنون که بسیاری از کشورهای دنیا در حال واکسینه کردن جمعیت خود هستند، بیل گیتس به دلیل مخالفت خود با در اختیار گذاشتن فرمول واکسن کرونا به کشورهای در حال توسعه، خبرساز شده است.

در این مصاحبه از او پرسیدند که آیا موافق است تا حقوق معنوی واکسن در اختیار کشورهای درحال توسعه گذاشته شود؟ و او پاسخ می دهد: «نه». اینگونه برداشت می شود که او با اشتراک فرمول واکسن با کشورهای در حال توسعه مخالف است، اما در ادامه می گوید: «چرا که نه؟»

دلیل نه گفتن او به دلیل پیچیدگی های تولید واکسن ایمن است. او در ادامه اینگونه توضیح می دهد:

«در دنیا کارخانه های واکسن سازی زیادی وجود دارند، اما تولید واکسن ایمن از اهمیت بالایی برخوردار است. درمورد واکسن کرونا چیزی که مانع به اشتراک گذاری آن می شود حقوق معنوی نیست؛ بلکه عدم وجود کارخانه های مورد تایید است. باید تمام مراحل تولید واکسن با استانداردهای دقیق طی شود.

به نوشته روزیاتو، علاوه بر این، تولیدکنندگان واکسن کرونا مانند فایزر، مدرنا، آسترازنکا و جانسون اند جانسون پیش تر فرمول واکسن های خود را در اختیار کشورهایی همچون هند قرار داده اند. ما تمام حقوق معنوی این شرکت ها را دریافت کرده ایم؛ آنها مخالفتی ندارند بلکه کاملا همکاری هم می کنند.»