محقق خطاب به حقانی: این تصمیم ها مشکل افغانستان را حل نمی کند/ با این پیشنهاد های ساده برنمی‌گردم

  • انتشار: ۱۸ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 152265

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، در واکنش به سخنان سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان گفته که مشکل افغانستان باید بنیادی حل شود و او نمی‌تواند با پیشنهادهای ساده برگردد.

وزیر داخله طالبان در سفر به بامیان، از محمد محقق و کریم خلیلی خواست که به افغانستان برگردند.

اما آقای محقق درباره طرح وزیر داخله طالبان، می گوید که این پیشنهاد چیز تازه‌ای نیست و نمی‌تواند مشکل افغانستان را حل کند.

سراج‌الدین حقانی روز پنجشنبه در سفر به ولایت بامیان از آقای محقق و خلیلی و دیگر رهبران هزاره خواست به افغانستان برگردند و به عنوان یک ریش سفید و بزرگ قومی در میان قوم‌ خود زند‌گی کنند.

وزیر داخله طالبان افزود: «این کار خوب نیست که به عنوان یک بزرگ و ریش سفید که قوم داشته باشیم اما در بیرون از کشور زند‌گی کنیم.»

سراج‌الدین حقانی خطاب به آقای خلیلی و محقق گفت که بزرگان و ریش سفیدان در افغانستان قدر و عزت دارند و اگر آنها هم به افغانستان برگردند، بیشتر قدر و احترام خواهند شد.

این مقام ارشد طالبان در بامیان به مردم وعده داد که خواسته‌های آنها را با اعضای کابینه و رهبر طالبان درمیان میگذارد.

حقانی ولایت بامیان را به عنوان سمبل وحدت ملی افغانستانی ها توصیف کرده است. او گفته که زندگی اهل تشیع و تسنن با «محبت و اتحاد» در کنار هم،‌ برای همه یک تصور خوب است.

او افزود که در افغانستان تعصب قومی، سمتی و زبانی وجود داشته اما در تاریخ افغانستان جنگ مذهبی وجود ندارد.

محمد محقق و کریم خلیلی یک روز پیش از ورود طالبان به کابل با شماری از رهبران سیاسی به هدف گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی به اسلام‌آباد رفته بودند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *