محققان بیماری جدیدی را کشف کردند که شباهت زیادی به «آلزایمر» دارد!

  • انتشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: سلامت
  • شناسه مطلب: 61023

براساس یافته‌های‌ محققان، میلیون‌ها فرد سالخورده در جهان دچار نوعی مریضی دمانس یا خردسودگی هستند که به‌ اشتباه آلزایمر شناسایی شده‌است.

یک دانشمند، این امر را مهم‌ترین یافته سال‌های اخیر در شناخت دمانس توصیف کرده‌ است.

بربنیاد این مطالعه که در نشریه «مغز» منتشر شده، مریضی «لیت» دارای علایم مشابه آلزایمر است؛ اما یک بیماری متفاوت است. دمانس یک بیماری واحد نیست؛ بلکه نام گروهی از علایم است که شامل مشکلات حافظه و تفکر می‌شود. انواع زیادی از خردسودگی(دمانس) وجود دارد و آلزایمر، شایع‌ترین و تحقیق‌شده‌ترین نوع آن است.

دکتر پیت نلسون از پوهنتون کنتاکی گفت: “ظاهرا ‘لیت’ همیشه وجود داشته اما ما تازه آن را تشخیص داده ایم.”

“آلزایمر چیزی است که همه می شناسند اما بیماری های مختلفی وجود دارد و این بیماری که اسمش را ‘لیت’ گذاشته ایم یکی از شایع ترین هاست…. هنوز مطالعات زیادی باید انجام شود. این بیشتر یک نقطه شروع است تا پایان.”

“شکی نیست که خیلی از کسانی که قبلا تصور می شد آلزایمر دارند در واقع آلزایمر نداشته اند.”

پروفسور رابرت هاوارد از دانشگاه کالج لندن گفت: “این احتمالا مهم ترین مطالعه ای است که در رشته دمانس در پنج سال گذشته چاپ می شود.”

براساس این پژوهش تازه تا یک‌سوم بیماری‌های شناسایی‌شده به‌عنوان آلزایمر در سالخوردگی می‌تواند بیماری «لیت» باشد البته احتمال ابتلای همزمان به هردوی آن‌ها هم وجود دارد.

این مطالعه نشان می‌دهد که با بررسی شواهد هزاران کالبد‌شکافی به‌نظر می‌رسد که بیماری « لیت» بیش‌تر افراد بالای ۸۰ سال را مبتلا می‌کند.

به نوشته بی بی سی،در حال حاضر یک آزمایش علمی مشخص برای شناسایی دمانس وجود ندارد نشانه‎‌های آن پس از مرگ در مغز قابل مشاهده است و همچنین دمانس به‌علت انباشت پروتین «تی دی پی ۴۳» در مغز مرتبط است.