محدودیت های داعش بر باشندگان ولایت جوزجان/ خرید و فروش گوشت مرغ منع است!

  • انتشار: ۷ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 27372

شمارى از باشندگان و مقامات محلى در ولایت جوزجان مى گویند که گروه داعش، مردم ولسوالى درزاب را از دیدن تلویزیون، شنیدن رادیو، خرید و فروش گوشت مرغ، نصوار و سگرت منع  نموده اند.

به گفته این باشندگان، داعشیان از طرف شب داخل قرا و قصبات مى شوند و منازل رهایشی را کنترول مى کنند و افرادی را که از اوامر شان سرپیچی مى کنند، مجازات شان مى نمایند.

درعین حال، باز محمد داور سرپرست ولسوالی درزاب با تایید حرف های باشندگان این ولسوالی  گفت که قبلا این مسایل تنها خلاصه مى  شد به چند قریه که داعشیان در آن محلات رفت و آمد داشتند؛ اما اکنون دامنه فعالیت آنها تا پنجاه قدمی مرکز ولسوالی رسیده است و آنها شبانگاه داخل بازار شده با عده یی از دکانداران دیدار نموده و قوانین شانرا وضع مى کنند .

وى در مورد مداخله نیروهای امنیتی مبنی برجلوگیری از ورود داعشیان در بازار ولسوالی گفت  که نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی درزاب، توانایی رویارویی با داعشیان را ندارند و از حیث کمیت تشکیلاتی دچار مشکل اند.

در هیمن حال یک منبع در جوزجان که نمی‌خواهد نامی از او برده شود، گفته است که اخیرا قاری حکمت‌الله از فرماندهان داعش در جوزجان در نشستی با آموزگاران این ولسوالی از آنان خواسته است تا امر ثانی مکاتب این ولسوالی را ببندند، ۲۰ هزار افغانی جریمه و در کنار این یک‌ماه حقوق ماهوارشان را نیز به این گروه بدهند.

امین‌الله امین، ولسوال قوش‌تپۀ جوزجان این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید، گروه داعش در نشستی در منطقۀ خانقاه این ولسوالی از آموزگاران و هیأت رهبری ریاست معارف خواسته است که تا امر ثانی چهارده باب مکتب را ببندند و یک‌ماه حقوق‌شان را به آنان بدهند.

اما محمدرضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان می‌گوید، تاکنون گزارش رسمی‌ که نشان دهد گروه داعش یک‌ماه حقوق ماهوار آموزگاران را خواسته و یا مکاتب را در ولسوالی قوش‌تپه مسدود کرده، به آنان نرسیده است.

ولسوال قوش‌تپه می‌افزاید، در این ۱۴ باب مکتبی که از سوی داعش بسته‌شده‌اند، هشت هزار دانش آموز از سوی دو صدوبیست آموزگار آموزش می‌دیدند.