مجموعه شعر شاعر افغانستانی برنده جایزه احمد شاملو شد

  • انتشار: ۲۱ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: فرهنگ و هنر
  • شناسه مطلب: 125104

«کوچه دلفین‌ها» مجموعه اشعار مجیب مهرداد، شاعر اهل افغانستان برنده اول هفتمین دور جایزه ادبی احمد شاملو در ایران شد.

«کوچه‌ دلفین‌ها» با کسب رأی کامل از سوی اکثریت داوران به دلیل «برخورداری از تصویرهای به‌یادماندنی و گاه تسخیرکننده، ضرباهنگ شعری پذیرفتنی و گاه نفس‌گیر، برخورداری از لحن مدرن و طنز لطیف، قوت شعری، روح، زهر و خون شاعری که خود را با آتش جنگ‌های سرزمینش گرم کرده است» به عنوان برگزیده‌ اول هفتمین دوره‌ جایزه‌ «شعر احمد شاملو» معرفی شده‌است.

هیأت داوران همچنین مجموعه‌های «اکسپرسیونیسم غمگین» سروده‌ دیار مردان‌بگی و «شیهه» سروده‌ میثم متاجی را به دلیل کسب آرای بالا شایسته‌ تقدیر دانسته‌اند.

کاظم سادات، اشکوری، مهناز رونقی، الیاس علوی، آذر محلوجیان و صالح نجفی از اعضای هیأت داوران هفتمین دور جایزه شعر احمد شاملو بوده‌اند.

گفتنی است که جایزه شعر احمد شاملو، همه‌ساله از میان مجموعه شعرهای نو چاپ اول منتشر شده در سال قبل که برای دبیرخانه این جایزه ارسال می‌شود، مجموعه شعر برگزیده سال را انتخاب و معرفی می‌کند.

این جایزه شامل تندیس، لوح تقدیر و وجه نقدی است که طی مراسمی در سال‌روز تولد احمد شاملو (۲۱ قوس) به برندگان آن اهدا می‌شود.

قابل یادآوری است که کوچه دلفین‌ها پنجمین مجموعه‌ از شعرهای مجیب مهرداد، شاعر و نویسنده افغانستان است که در ایران چاپ و نشر شده است.

محتوای این مجموعه شعری، بیشتر بر مسائل و مشکلات جامعه افغانستان متمرکز است. این مجموعه درد میلیون‌ها انسان را که سال‌ها زیر آتش جنگ و خشونت زندگی می‌کنند، فریاد می‌کشد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *