ما بازیچه هستیم! شرم مان باد!

  • انتشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 94638

همزمان با آغازِ تبلیغاتِ انتخابات ریاست جمهوری امریکا (که سیاست خارجی و مسائل خاورمیانه در آن از جایگاه ویژه برخوردار است)؛ مذاکراتِ صلحِ دولت افغانستان و طالبان (که هر دو فعلاً گوش به فرمان امریکا هستند) در قطر کلید می‌خورد؛ تا یک برگ برنده در آن دوئل نفس‌گیر در اختیار ترامپ قرار گیرد.

از طرف دیگر، امارات و اسرائیل همدیگر را در آغوش می‌گیرند؛ تا کارت بازی دوم در اختیار جمهوری‌خواهان قرار گیرد.

از طرف سوم، ام‌القرای جهان اسلام و خادمِ حَرَمین شریفین (عربستان) فضای کشور خود را بر روی هواپیماهای اسرائیلی باز می‌کند؛ تا کارتی بر کارت‌های بازی ترامپ افزوده شود.

از طرف چهارم، کشور کوچک بحرین هم در همین هیاهو، اسرائیل را در آغوش می‌گیرد و این خبر هم از طریق توئیت ترامپ به گوش جهانیان رسانده می‌شود.

همزمان با این تحولاتِ همسو، قیمت یک دلارِ امریکا به مرز ۲۷ هزار تومان در ایران می‌رسد و ترامپ رسماً اعلام می‌کند که اقتصاد ایران به دلیل محاصره و تحریم ما در حالِ فروپاشی است. این هم کارت بازی پنجم!

مجموعه‌ی این تحولات همزمان (که جملگی بخشی از کمپاین انتخاباتی ترامپ به شمار می‌رود) نشانگر این حقیقت تلخ است که کشورهای مسلمان و دنیای اسلام، بازیچه‌ی امریکا و کاخ سفید هستند. مقوله‌ها و پدیده‌هایی چون جنگ و صلح، دشمنی و دوستی، مذاکره یا مقاتله، خشونت‌طلب یا مسالمت‌طلب، تروریست یا ناتروریست، ویرانگری یا آبادگری و … توسط کاخِِ سفید و بر مدار منافع و انتخابات امریکا، در جهان اسلام، تعیین و تعریف و دیکته و اجرا می‌گردد و کشورهای اسلامی و گروه‌های تکفیری ـ تروریستی صرفاً جایگاهِ یک مهره یا کارت بازی را دارند.
شرم مان باد که مردم افغانستان را قربانی می‌کنیم، مردم فلسطین را قربانی می‌کنیم، دموکراسی و حقوق‌بشر و حقوق زنان و عدالت و انسانیت و آزادی و آزادگی را قربانی می‌کنیم؛ تا ترامپِ قمارباز را کلیددار کاخ سفید بسازیم!

مسیح ارزگانی