ماساژ گوش و فواید بیشماری که از آن بی خبر هستید!

  • انتشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 77965

ماساژ درمانی یکی از روش های رایجی است که امروزه توسط آن دردهای بسیاری را تسکین می دهند. از آن جمله می توان به ماساژ گوش اشاره کرد و روش های درمانی مختلفی را با آن تجربه نمود.

ماساژ درمانی

درمان با ماساژ برای مبارزه با استرس، اضطراب و فشارهای عضلانی که به واسطه صدمات مختلف بر فرد وارد می شود کارایی دارد.

ماساژ گوش

این روش تحت عنوان یک مراقبت بهداشتی این روزها مورد استقبال بسیاری از مردم در سراسر جهان است. این روش درمانی به هزاران سال قبل بر می گردد.

ماساژ درمانی با تحت تأثیر قرار دادن بافت های نرم بدن می تواند نقش موثری در رهایی شما از استرس ها و دردهای عضلانی داشته باشد.

ماساژ گوش چیست

همان طور که اشاره شد در ماساژ درمانی یکی از روش های بسیار کارآمد و موثر، ماساژ گوش است. در این نوع ماساژ، درمانگر روی نقاط حساس و واکنش پذیر گوش فکوس می کند.

زمانی که این نقاط ماساژ داده و یا کشیده شوند، تأثیر آن بر روی تمام بدن حس می شود. در گوش ها نقاطی وجود دارد که مرتبط با تمام بدن می باشند. به دلیل همین ارتباط، با ماساژ گوش می توان به رفع بسیاری از علائم ناشی از کارکرد بد اندام ها پرداخت.

گوش هم مانند بسیاری از قسمت های بدن، نقاط حساس بسیاری دارد. این عضو کوچک بدن نقش بزرگ و پیچیده ای در بهبود عملکرد سیستم عمومی بر عهده دارد.

گوش به عنوان یکی از نقاط حساس و واکنش پذیر بدن، برای متخصصان طب سوزنی بهترین گزینه است تا بتوانند از طریق آن به درمان دردهای مختلف بپردازند.

فواید ماساژ گوش

ماساژ گوش علاوه بر درمان استرس، اضطراب و دردهای عضلانی می تواند برای رفع خستگی های روزانه هم بسیار موثر باشد. اگر در طول روز احساس خستگی کردید و نیاز داشتید سر حال شوید حتما از روش درمانی ماساژ گوش استفاده کنید.

این کار باعث می شود شما نیرویی مضاعف در خود احساس کنید. البته باید بدانید دقیقا کدام قسمت از گوش را ماساژ دهید و یا بکشید.

اگر از نوشیدن چای در طول روز و یا استفاده از قهوه و مواد کافئین دار خسته شده اید می توانید از ماساژ گوش برای رفع تنش ها و خستگی های کاری خود استفاده کنید.

احساس خواب آلودگی و کسالت بعد از ظهر می تواند با ماساژ گوش کاملا رفع شود. با این کار می توانید انرژی خودتان را باز یابید.

از آنجایی که گوش به مغز نزدیک است، ماساژ گوش می تواند با تحریک مغز کانال های عصبی را تحت تأثیر قرار دهد و از آن طریق آرامش را به فرد هدیه دهد. با ماساژ گوش همه چاکراه های انرژی بدن سرشار از نیرو می شوند.

اگر از سر درد رنج می برید می توانید از این ماساژ برای رفع سر درد بهره ببرید. برای این منظور لوب گوش خود را تحت فشار قرار دهید. این کار باعث می شود درد در سر شما کاهش پیدا کند.

افرادی که مشکل فشار دارند و عمدتا دارای فشار بالا هستند ممکن است قرار گرفتن در برخی شرایط باعث بالا رفتن فشارشان شود. اگر می خواهید به آنها کمک کنید کافیست است از ماساژ گوش برای درمانشان استفاده کنید.

روش های مختلف ماساژ گوش

برای رفع کسلی می توانید به وسیله انگشت اشاره و انگشت شست قسمت بالایی گوش را ماساژ دهید. این کار را از بالای گوش تا قسمت نرمی آن ادامه دهید. توصیه می شود برای حصول نتیجه بهتر این کار را تکرار کنید.

از دیگر فواید ماساژ گوش می توان به تاثیر آن در کاهش درد و ترک اعتیاد اشاره کرد. همان طور که گفته شد به دلیلی نزدیکی گوش به مغز می توان نتایج مثبت و موفقیت آمیزی در این نوع ماساژ مشاهده کرد.

سعی کنید روی یک صندلی بنشینید و لبه های گوش خود را آرام فشار دهید. در حین انجام این کار ضربات آرامی نیز به لبه های بیرونی گوش وارد کنید. این کار باعث آرامش شما می شود.

زمانی که مشغول لمس گوش های تان هستید، سعی کنید به دیگر اعضای بدن خود نیز توجه کنید. با فکوس کردن روی گوش و اعضای دیگر بدن می توانید خارج شدن ناآرامی ها و دردها را از بدنتان به وضوح حس کنید.

اگر نیاز به آرامشی چون آرامش قبل از تولد دارید می توانید از ماساژ گوش برای این کار استفاده کنید. به گفته پژوهشگران، ماساژ مراکز بازتابی گوش می تواند این حس خوشایند را به شما بدهد.

نرمه گوش نمایانگر مراکز بازتابی سر است. اگر آن را به سمت بالا حرکت بدهید می توانید از آن طریق به نقاطی دست یابید که ارتباط مستقیمی با کل بدن دارند.

به عنوان مثال در قسمت بالای نرمی گوش مراکز بازتابی وجود دارد که به پای انسان مربوط می شود. برای دست یابی به آرامشی که از آن صحبت شد از قسمت بالای گوش شروع کنید.

به وسیله انگشت سبابه و شست بالاترین قسمت گوش را بپیچانید. سعی کنید این کار را در مورد هر دو گوش به طور همزمان انجام دهید و هر دو گوش را بپیچانید.

توجه داشته باشید که تمام این نقاط را با لوله کردن و پیچاندن گوش ماساژ دهید. شما طی انجام این کار می توانید مراکز حساس بسیاری را در همه قسمت های گوش تان پیدا کنید.

گوش های تان را همزمان با هم با زور به سمت بالا بکشید و نزدیک به سر نگه دارید. این کار را ضمن لوله کردن و پیچاندن گوش انجام دهید.

گوش های خود را به سمت خارج از بدن تان بکشید. برای این که به نتیجه بهتری برسید چند بار این کار را انجام دهید. حین انجام ماساژ در گوش های تان احساس سوزش و مور مور شدن می کنید.

بهداشت گوش ها

در پایان نکاتی چند، در خصوص بهداشت گوش ها بدانیم:

قبل از این که مشکلی برای گوش و یا شنوایی شما به وجود بیاید بهتر است روش پیشگیری را بر درمان مقدم بدانید.

  • به هیچ عنوان از وسایل نوک تیز برای خاراندن گوش تان استفاده نکنید.
  • از فرو کردن هر جسم خارجی در گوش تان به شدت خودداری کنید. این کار باعث می شود گوش نسبت به این عمل مقاومت نشان دهد و همین امر باعث اختلال در سیستم شنوایی می شود.
  • اگر در مراکزی با سر و صدای زیاد و بلند کار می کنید سعی کنید از گوش گیر برای جلوگیری از صدمه دیدن سلول های عصبی گوش استفاده کنید.