ماجرای آمریکا و جنرال دوستم!

  • انتشار: ۱۶ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 71857
اسکات میلر

در این شب و روزها امریکایی ها تلاش دارند تا جنرال دوستم را به نوعی متقاعد به این موضوع کنند که در مسیر برنامه های آینده، همراه با او شوند. طبعا جنرال دوستم میداند که مقاومت در مقابل مدال دادن های نمایشی و لجاجت در برابر پروژه های بزرگ بین المللی بار دیگر با کابوس تبعید در ترکیه و بدنامی و رسوایی روبرو خواهد شد. او اینبار با احتیاط فزاینده ای در مقابل بازی های چند بعدی عمل میکند. کنار زدن جنرال دوستم کار ساده ای نیست؛ او مقتدرترین رهبر صفحات شمال افغانستان است؛ بیشترین زخم های وارده را از سوی دوستان، یاران و اقوام ازبیک تبار خود خورده است.

دو بحث در این رویداد، مورد توجه امریکایی ها و دولت افغانستان است. اول اینکه جنرال دوستم همواره برای کسب امتیازات محلی در قسمت شمال، دهشت افکنی و حملات طالبان را مورد حمله قرار میدهد؛ او یک ماشین جنگی انسانی بزرگی را بر علیه طالبان میتواند سازماندهی کند، این فرایند جنگی سبب استهلاک تجارت جنگ در شمال افغانستان میشود و تمویل گران خارجی را با یک چالش قوی مالی و انسانی مقابل میسازد؛ جنرال دوستم باید فشارهای نظامی بر طالبان را بکاهد و از سوی دیگر در تعاملات بازی های سیاسی همچون نتایج انتخابات ریاست جمهوری یک تسامح نرم و آرام اتخاذ نماید؛ بدون شک طراحان بحران پسا انتخابات بر این باورند که تشنج در شمال میتواند باعث تقویت داعش در شمال افغانستان و تهدید مرزهای کشورهای آسیای مرکزی شود.

موضوع دوم برمیگردد به خالی کردن میدان جنگی برای داعش. داعش چند سال است که خاموشانه در ولایات شمال مستقر و به تمرینات نظامی و جذب سربازان بومی مصروفند؛ ترکیب هویتی داعش نه از میان پشتون ها بلکه اینبار بر اساس جغرافیای سیاسی بومی از میان تاجیک ها و ازبیک های شمال افغانستان آماده میشود.

جنرال دوستم ناچار باید در مقابل تجارت داعش سازی در سمت شمال قربانی دهد؛ او لازم است از میان ازبیک تبارهای افراطی برای جذب سربازگیری در داعش چشم پوشی کند؛ شاید مدال اسکات میلر روند ناهنجاری برای یک بازی جنگ بیست ساله باشد که در همکاری سازمان های استخباراتی مختلف شکل می گیرد؛ بدون شک نقش ترکیه و اردوغان بعنوان فرد حمایتی جنرال دوستم در شاخص های خلق بحران بی تاثییر نباشد و طبیعتا دو قوم تاجیک و ازبیک چوب سوخت جنگ های منطقه ای کشورهای جهان خواهند بود.

اسکات میلر و دیگر جنرالان امریکایی با همپیمانان حکومتی تلاش دارند تا از برنامه موقتی انتخابات ریاست جمهوری بعنوان دستاویز فوق العاده در راستای حکومت موقت و فاز جدید جنگ استفاده کنند و چه بسا مدال های پوشالی زیادی به رهبران و روسای اقوام داده خوهد شد.

نویسنده: مهدی ثاقب