آمریکا دیگر بر تروریسم تمرکز ندارد

  • انتشار: ۳۰ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 35819

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا می گوید که در راهبرد نظامی این کشور تمرکز تنها بروی تروریسم نیست. بلکه تمرکز بروی تقویت توان نظامی برای مقابله با کشورهای چین، روسیه، کوریای شمالی و ایران است.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در تبیین راهبردهای دفاعی جدید این کشور گفت که تمرکز کاخ سفید دیگر تنها بر روی مسئله تروریسم نیست.

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در یک سخنرانی در دانشگاه جانز هاپکینز بالتیمور با اشاره به ضرورت ادامه مبارزه با تروریسم، در عین حال تصریح کرد که کشورش از این پس به جای مبارزه با تروریسم بیشتر بر تقویت توان نظامی خود متمرکز خواهد شد تا بتواند در رقابت تسلیحاتی با قدرت‌هایی مثل روسیه و چین از آنها پیشی بگیرد.

وی با اظهار این که «خطر روسیه و چین از تروریسم جدی‌تر است»، افزود: «آمریکا دیگر باید با تهدیدهای فزاینده از سوی قدرت‌های تجدیدنظرخواه مانند چین و روسیه مقابله کند.»

آقای ماتیس گفت که چین ضمن استفاده از اقتصاد غارتگرانه موجب ارعاب همسایگان خود شده است.

در سند راهبردی جدید وزارت دفاع آمریکا که خلاصه‌ای از بخش‌های غیر محرمانه آن برای نخستین بار از ۲۰۱۴ تا کنون منتشر می‌شود، چین به عنوان تهدیدی بزرگ برای منافع این کشور قلمداد شده است.

جنرال ماتیس همچنین روسیه را به تجاوز به مرزهای سایر کشورها متهم کرد. وی خطاب به مسئولان روسیه گفت: «اگر ما را به چالش بکشید، آن زمان طولانی‌ترین و بدترین روز شما خواهد بود.»

آقای ماتیس گفت که آمریکا در حال از دست دادن برتری نظامی خود در حوزه‌های مختلف است و باید بودجه نظامی خود را بالا ببرد تا بتواند برای جنگ آماده شود.

او همچنین افزود که از این پس «رقابت با قدرت‌های نظامی بزرگ اولویت امنیت ملی» آمریکا خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا همچنین با یادآوری خطر ایران و کوریای شمالی به عنوان دشمنان آمریکا گفت: «آمریکا به منظور متوقف کردن ایران و کوریای شمالی نیازمند افزایش سرمایه‌گذاری برای بالا بردن قابلیت‌های رزمی و تحرک نیروهای نظامی خود خواهد بود.»