لهستان مهاجران افغان را غیرقانونی اخراج کرد

  • انتشار: ۸ میزان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 121625

سازمان عفو بین‌المللی اعلام کرد که لهستان مهاجران افغان را غیرقانونی به لهستان بازگردانده است.

به نقل از دویچه وله، سازمان عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرد لهستان در ماه اوت به طور غیرقانونی مهاجرانی را که در مرز بلاروس گرفتار شده بودند، به این کشور بازگردانده است.

این گزارش که با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‎‌ها وتصاویر ماهواره‌ای بیان شده است، می‌گوید: «گروهی از ۳۲ مهاجر که در میانشان دختری ۱۵ ساله نیز دیده می‌شود، در مرزبلاروس در وضعیت بسیار بغرنجی به سر می‌برند. آن‌ها هیچ دستری به غذا، آب، پناهگاه یا دارو ندارند.»

مدیر دفتر نهاد‌های اروپایی عفو بین الملل نیز در این باره گفت: «شواهدی داریم که به طور قطعی نشان می‌دهد که این مهاجران غیرقانونی پس زده شده‌اند.»

این مقام ارشد بین‌المللی همچنین اعلام کرد: «عقب‌راندن افراد بدون ارزیابی فردی از نیاز‌ها و عدم حراست از آن‌ها که برای پناهندگی اقدام کردند، خلاف قوانین اروپایی و بین‌المللی است.»

عفو بین الملل همچنین می‌گوید: «تصاویری به تاریخ ۱۸ اوت داریم که نشان می‌دهد این مهاجران از مرز‌های لهستان به بلاروس بازگردانده می‌شوند.»

لهستان در حال حاضر تا ۴۲۸ کیلومتری مرز خود را بسته و وضعیت اضطراری اعلام کرده است و به هیچ خبرنگار و سازمان امداد ونجاتی اجازه نزدیک شدن به مرز‌ها را نمی‌دهد.

بنابر اعلام عفو بین الملل، این مهاجران پس از به قدرت رسیدن طالبان از افغانستان فرار کردند و در این تاریخ به مرز لهستان رسیدند. آن‌ها از مرز بلاروس به لهستان رفتند، اما ماموران آن‌ها را دوباره به بلاروس بازگرداند.

درمیان هزاران مهاجری که از ماه گذشته افغانستان را ترک کردند، اکنون بیش از ۳۰ نفر در مرز بلاروس رها شده‌اند.

این گزارش پیش از نشست امروز (پنج‌شنبه) میان کمیسر امور داخلی اروپا و وزیر کشور لهستان ارائه شد، در این نشست قرار است دو مقام ارشد درباره مرز بین بلاروس و لهستان مذاکراتی داشته باشند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *