قصد روسیه برای ساخت نوعی پوشش نامرئی برای سربازان

  • انتشار: ۲۴ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 24381

محققان روس نوعی پوشش نامرئی ساخته اند که به سربازان کمک می کند با محیط اطراف خود هماهنگ شوند. به این ترتیب رادارها و دستگاه های رادیویی نمی توانند آنها را ردیابی کنند.

محققان دانشگاه ایالتی ساراتوف در روسیه یک نوع پوشش نامریی برای  سربازان ساخته اند. این پوشش به آنها کمک می کند تا خود را در محیط اطرافشان استتار کنند. به این ترتیب رادارها و دستگاه های رادیویی نمی توانند آنها را ردیابی کنند.

البته این پوشش مانند نمونه های معمول پارچه ساده ای نیست. در بیانیه محققان این پروژه آمده است: این لباس در حقیقت ترکیب ویژگی های جذب امواج رادیویی با هرگونه پارچه و بدون تغییر بافت یا خصوصیات دیگر آن است. به بیان دیگر چنین پوشش به سربازان در لباس های نظامی معمولی کمک می کند تا از شناسایی شدن توسط رادارها در امان بمانند.

این پوشش دارای غشایی است که فناوری پردازش نانو در آن به کار رفته است. سلول های حساس به نور که در این لباس به کار می رود، می توانند رنگ ها و سیگنال های موجود در محیط اطراف را ردیابی کنند، سپس لایه رویی پوشش این رنگ ها را تقلید می کند.  با استفاده از این فناوری می توان تجهیزات نظامی را طوری توسعه داد که با طیف وسیعی از دما و بار همخوانی داشته باشد.

این فناوری نخست توسط محققان دانشگاه ایلینویز و موسسه فناوری ماساچوست در آمریکا ساخته شده است.