قانونی: با توقف مذاکرات صلح، شاهد افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان خواهیم بود

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69024

«یونس قانونی»، از سیاسیون مطرح کشور طی سخنانی در ولایت هرات اظهار داشت که روند صلح گمشده مردم افغانستان است اما این روند باید بر مبنای جمهوریت باشد نه اعاده امارت.

قانونی که همراه برخی چهره های سیاسی از جمله عطا محمد نور، احمد ولی مسعود، جنرال بسم الله محمدی به ولایت هرات سفر کرده و میهمان امیرمحمد اسماعیل خان، رهبر جهادی جنوب – غرب افغانستان است افزود: دستاوردهای سال های اخیر افغانستان که منجر به رشد جوانان، شکل گیری نظام جدید و پیشرفت مردم شده است، نباید قربانی صلحی نادرست شود.

قانونی ضمن ابراز تاسف از شکست مذاکرات صلح آمریکا و طالبان، در انتقاد به روند 9 ماهه این مذاکرات گفت: توقع این بود تا مذاکرات صلح به صورت شفاف و عاری از تاریکی باشد و تمام مردم افغانستان در آن نقش داشته باشند.

به گفته وی، توقف مذاکرات صلح آمریکا و طالبان می‌تواند اوضاع را وخیم‌تر کرده و ما را به سمت نگرانی‌های بیشتر ببرد زیرا در صورت توقف دوامدار مذاکرات صلح، در آینده شاهد گروه بندی‌ها و افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی خواهیم بود که این هیچگاه خواسته مردم افغانستان نبوده است.

او همچنین درباره انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفت: انتخاباتی که افغانستان را به سمت تقابل‌های سمتی و قومی ببرد، چطور می‌تواند خبر خوشی برای مردم افغانستان باشد؟ این انتخابات نمی‌تواند سرنوشت و آینده افغانستان را به مطلوبیت برساند.

این درحالی است که عطا محمد نور، رئیس اجرائی حزب جمعیت اسلامی نیز طی سخنانی در ولایت هرات خواستار تحریم انتخابات شد و تاکید کرد که ما خودمان صلح را می آوریم.