فهرست شادترین مردم دنیا: افغانستان آخر لیست

  • انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 4623

سازمان ملل متحد با نشر یک نظرسنجی تازه در مورد خرسندی و شادابی مردم جهان، اعلام کرده است که افغانستان در این زمینه و در بین ۱۵۸ کشور جهان در مکان ۱۵۳ قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از تلوزیون تمدن، بر اساس این نظرسنجی که توسط موسسه گالوپ انجام شده است افغانستان جلوتر از کشورهای رواندا، بنین، سوریه، بروندی و توگو قرار دارد.
از میان همسایه‌های افغانستان، ازبکستان در مقام ۴۴ و ایران، در جایگاه ۱۱۰ این رده قرار دارند.

اوکراین که از حدود یکسال به این‌سو شاهد بحران گسترده است، در مکان ۱۱۱ و عراق نیز که درگیر جنگ است، در جایگاه ۱۱۲ قرار دارد.

در این نظرسنجی، سویس در جایگاه نخست قرار دارد و خوشحال‌ترین کشور برای زندگی معرفی شده است. کشورهای آیسلند، دنمارک، ناروی، کانادا، فنلند، هالند، سویدن، نیوزیلند و آسترالیا به‌ترتیب در مکان دوم تا دهم قرار دارند.

مؤسسه گالوپ در نظرسنجی تازه خود، کشورها را بر اساس رشد اقتصادی، امیدواری به زندگی، بخشندگی، حمایت اجتماعی، آزادی و فساد اداری رده‌بندی کرده است.

نخستین‌بار نظرسنجی برای تعیین کشورهای شاداب جهان در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۱ مطرح شد تا  کشورهای ناخوش، با پیشرفت برنامه‌های عمومی‌شان برای آوردن امید و خرسندی بیشتر تشویق شوند.