فقدان‌ ظرفیت دموکراتیک

  • انتشار: ۸ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: بین المللدیدگاه
  • شناسه مطلب: 132601

نزدیک به یک سال است که عراق با بن بست و بحران سیاسی برای ایجاد دولت روبروست، چنانچه هم اکنون عراق فاقد یک نظم دموکراتیک و بنحوی در میان یک آنارشی سیاسی غوطه ور است.
۲۰ سال نظم سیاسیِ که در افغانستان بنام دموکراسی حاکم شد نیز بدلیل عدم ظرفیت به گمراهه رفت و از میان آن هیولایی از فساد سیاسی، اخلاقی، اقتصادی و اجتماعی سربرون آورد و آخرالامر همین هیولا باعث نابودی کامل این نظم بظاهر دموکراتیک شد و مردم افغانستان را اسیر جنگلی از ددمنشی، افراطیت و ناسیونالیسم تند قومی ساخت!
عراق اینروزها روزهای سخت و دشواری را میگذراند اگر سیاستمردان عراق از خرد سیاسی کار نگیرند و با لجاجت و تندی قدم بردارند ممکن است نظم دموکراتیک را نابود و نظم خشن و تندی بر این سرزمین حاکم شود
اساسآ کشورهای خاورمیانه(کشورهای اسلامی) با توجه به سنت دینی/فرهنگی و نگاه نخبگان سیاسی با نظم دموکراتیک ناآشنا هستند و همین مسئله باعث میشود تا نظم های جوانِ مردم سالاری مثل نظام پارلمانی عراق با اندک اختلاف نظر سیاسی بسوی بحران سوق یابد! و یا اینکه مانند افغانستان بکام هیولای افراطیت افتاده و بلعیده شود!

تندی، خشونت و عدم حوصله مندی مردم عراق هیچ شباهتی به نظم دموکراتیک ندارد این نشانگر و مبین این مسئله است که نگاه اجتماعی/سیاسی مردمان عراق فاقد درک درستی از نظم دموکراتیک است بدین معنی که ظرفیت مردم سالاری هنوز در آنجا خام و ناپخته است!
ما افغانستانی ها با همین خامی بچاه افتادیم امید که عراقی ها خود را بچاه نیاندازند!

نسل‌کشی هزاره‌ها؛ صدها نفر در اسلام‌آباد دست به اعتراض زدند

علی رضایی

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟