فارسی‌ستیزی این بار در افتتاحیه فرودگاه بین‌المللی خوست

  • انتشار: ۲۰ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2فرهنگ و هنر
  • شناسه مطلب: 116406

زبان فارسی در افغانستان ناملایمت‌های بسیاری را تحمل کرده است؛ به‌طوری که امروزه با وجود آزادی بیان در این کشور، به‌دلیل فعالیت‌های پشتوگرایانه دولتمردان، هنوز این زبان نتوانسته جایگاه واقعی خود را در سیاست‌های دولت افغانستان کسب کند.

امروز نیز حذف زبان فارسی از تابلوهای فرودگاه بین‌المللی ولایت خوست سبب انتقادات شماری از کاربران افغان در فضای مجازی شده که با انتقاد از این اقدام آن را مصداق فارسی‌ستیزی دولت افغانستان می‌خوانند.

فارسی در کنار پشتو زبان رسمی کشور افغانستان است و حذف آن از دیدگاه مردم و کاربران فضای مجازی به معنای نادیده گرفتن بخش بزرگی از حقوق قانونی و مدنی جمعیت افغانستان است.

کاربران فضای مجازی همچنین رئیس جمهور افغانستان و والی خوست را به رفتار تبعیض‌آمیز علیه زبان‌های رسمی کشور متهم کردند.

ماه گذشته در نشستی که وزارت امور حج و اوقاف افغانستان با گردآوری علمای این کشور دیار کرده بود، زبان رسمی فارسی را از تابلوی این نشست حذف کرده بود.

پیش از این نیز زبان فارسی در فهرست زبان‌خارجی اداره ثبت و احوال و نفوس افغانستان قرار گرفته بود که اگرچه رئیس این اداره آن را اشتباه فنی خوانده بود اما با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد.

همچنین حدود پنج ماه پیش نیز در رونمایی از نمونه‌های اسکناس‌های جدید افغانستان نیز حذف زبان فارسی جنجال برانگیز شد، نوشته‌های پشت و روی این اسکناس‌های چاپ شده فقط دو زبان پشتو و انگلیسی روی آن‌ها دیده می‌شد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *