غنی: اصلاحات در ارگان های امنیتی بزودی بوجود می آید

  • انتشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 23762

پس از حملات خونین انتحاری در چند روز اخیر کابل، رئیس جمهور افغانستان ضمن تایید کاستی مسولان حکومتی گفته است که اصلاحات در ارگان های حکومتی به ویژه سکتور امنیتی باید به وجود آید.

اشرف غنی، رئیس جمهور با نشر اعلامیه ای گفته است “من می پذیرم که کاستی هایی در کار مسئولان وجود دارد. من قبول دارم که باید اصلاحاتی اساسی هم در دستگاه های امنیتی و هم در دیگر ادارات ما انجام شود، و این اصلاحات عنقریب عملی خواهد شد.”

آقای غنی همچنین گفته است آنعده از مسوولان که در انجام وظایف خود کوتاهی کرده اند، در هر سطحی که قرار داشته باشند، برخورد قاطع صورت بگیرد.

رئیس جمهور، در این اعلامیه همچنین عاملان حملات اخیر در شهر کابل را “ترورست های وحشی” خطاب کرده و گفته است که آنان در تلاش ایجاد “تفرقه، بی اعتمادی و چند دستگی” میان مردم آن کشور اند.

آقای غنی گفته است که “آنان می خواهند تا فاصله میان ملت و دولت، فاصله میان یک قوم تا قوم دیگر، فاصله میان بزرگان و جوانان، فاصله میان مرد و زن، فاصله میان فعالان سیاسی و بدنه اجتماعی و انواع شکاف های دیگر دهن باز کند، و جامعه ما را در خود فرو ببرد.”

رئیس جمهور با اشاره به وضعیت جاری در کشور های لیبی، سومالیا، مالی، یمن و سوریه که با جنگ داخلی و شورشگری مواجه اند، گفته است که آنان تنها در پی کشتن مردم بی دفاع و بی گناه ما نیستند، بلکه هدف بزرگترشان برپا کردن آشوب و بلوای همگانی است،” بلوای که به گفتۀ آقای غنی در شماری از کشور های شرق میانه و افریقا جریان دارد.

اظهارات آقای غنی در حالی بیان شده است که قرار است حکومت افغانستان نشستی را تحت نام “پروسه کابل” به تاریخ ششم ماه جون میزبانی کند. انتظار می رود در آن نشست نمایندگان ۲۱ کشور و دو سازمان بین المللی اشتراک کنند.

اظهارات آقای غنی پس از حملات انتحاری حین مراسم جنازۀ محمد اسلم ایزدیار، پسر معاون اول مشرانو جرگۀ أفغانستان که در مظاهرۀ روز جمعه در کابل جان باخته بود، بیان شد.

پس از حملۀ چهار شنبه گذشته، صد ها معترض با راه اندازی مظاهره، خواهان استعفای رئیس جمهور و رئیس اجرائی حکومت افغانستان شدند، زیرا به گفتۀ معترضان، رهبران حکومت قادر به تامین امنیت شهروندان کشور نیستند.