غرق شدن کشتی پناهجویان در ترکیه؛ تمامی۲۴ جسد شناسایی شده شهروند افغانستان هستند

  • انتشار: ۳۰ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 89734

مقام‌ها در سفارت افغانستان در ترکیه اعلام کردند که اجساد ۵۸ سرنشین کشتی حامل پناهجویان که در دریاچه‌ «وان» ترکیه غرق شده بود، پیدا شده است که از این میان، تا کنون هویت ۲۴ تن آنها تشخیص شده و همه شهروندان افغانستان هستند.

حبیب احمد خنجانی، کاردار سفارت افغانستان در آنکارا به بی‌بی‌سی گفته است که چند کودک نیز شامل اجسادی اند که تا کنون هویت‌شان تشخیص شده است. به گفته‌ی او، این اجساد از عمق ۱۵۰ متری دریاچه بیرون آورده شده و عملیات جستجو هنوز هم ادامه دارد.

کاردار سفارت افغانستان در ترکیه همچنان به بی‌بی‌سی گفته است که دولت ترکیه شماری از اجساد را به دلیل «دیرماندن در زیر آب و خراب شدن» دفن موقت کرده و در حال مذاکره در مورد باز کردن قبرها و انتقال اجساد به افغانستان است.

در همین حال، گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه‌ کشور نیز گفته است که دولت افغانستان از طریق سفارت این کشور در ترکیه تلاش می‌کند که اجساد را به کابل منتقل و به خانواده‌های‌شان بسپارد. هیواد از شهروندان کشور خواسته است که از سفرهای غیرقانونی خودداری کنند.

اوایل ماه جاری خورشیدی، یک کشتی حامل پناهجویان در دریاچه‌ «وان» در جنوب‌شرق ترکیه غرق شد. گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه در ۱۸ سرطان در یک نشست خبری گفت که براساس معلومات ابتدایی، این کشتی حدود ۸۰ سرنشین داشته که شماری از پناهجویان افغان نیز شامل آنها بودند.