عکس: مارلون براندو و مشقتهای یک مجروح جنگی

  • انتشار: ۲۶ عقرب ۱۳۹۳
  • سرویس: فرهنگ و هنر
  • شناسه مطلب: 778

وبسایت فرارو نوشت: مارلون براندو اسطوره بازیگری امریکا در دوران جوانی و آغاز فعالیت سینمایی خود برای بازی در یک نقش بیش از یک ماه را بر روی یک ویلچر و در بیمارستان سپری کرد تا نقش سرباز مجروح جنگ را بازی کند.

وی یکی از تاثیرگذارترین بازیگران تاریخ سینماست که سبکی نو با نام بازیگری “متد” را بنیانگذاشت که بعدها بازیگران بزرگی مانند جیمز دین، مونتگومری کلیفت، پل نیومن، داستین هافمن و رابرت دونیرو از آن پیروی کردند.

براندو گرچه با بازی در نقش “استنلی کووالسکی” در فیلم “اتوبوسی به نام هوس” به کارگردانی “الیا کازان” در سال ۱۹۵۱ با متد منحصر به فرد بازیگری خود در سینما به شهرت رسید اما کمتر از دو سال قبل بود که با بازی در فیلم “مردان” به کارگردانی فرد زینه مان برای نخستین بار سبک ویژه اش برای ایفای نقش را به کار بست.
او که برای بازی در نقش سرباز مجروح جنگ جهانی دوم در این فیلم انتخاب شده بود دست به اقدام عجیبی زد؛ براندو بیش از یک ماه خود را در یک بیمارستان مجروحین جنگی بستری کرد و در این مدت مانند بقیه روی ویلچر نشست و از عصا برای راه رفتن استفاده کرد.

حرکت مارلون براندو که در آن موقع امری نامتعارف در سینما محسوب می شد از سوی بسیاری از منتقدان به استهزا گرفته شد و حتی لانس اولویه و کلارک گیبل اسطوره های بازیگری آن را حماقت نامیدند.

با این وجود براندو در اولین تجربه بازیگری اش در سینما نمایش قابل قبولی داشت و خیلی زود با بازی در فیلم تحسین شده الیاکازان پاسخ منتقدانش را داد. وی در سال ۱۹۵۱ با بازی در فیلم “اتوبوسی به نام هوس” نامزد جایزه اسکار شد.

“اد کلارک” عکاس مجله لایف شاید جزو معدود کسانی بود که در آن تاریخ کار براندو را باور کرد و در طول مدت بستری بودن براندو با حضور در بیمارستان از حرکت ابتکاری اش برای فرورفتن در نقش سرباز مجروح عکاسی کرد. عکس های او پس از نمایش فیلم زینه مان در همان مجله منتشر شد؛ براندو در آن تاریخ ۲۴ سال بیشتر نداشت.

 

مارلون براندو (1) مارلون براندو (2) مارلون براندو (3) مارلون براندو (4) مارلون براندو (5) مارلون براندو (6) مارلون براندو (7) مارلون براندو (8) مارلون براندو (9) مارلون براندو (10) مارلون براندو (11) مارلون براندو (12) مارلون براندو (13) مارلون براندو (14) مارلون براندو (15) مارلون براندو (16)