عکاسی خیابانی

  • انتشار: ۵ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 93433

عکاسی خیابانی را باید از این جهت بسیار به عکاسی ورزشی و حیات وحش شبیه دانست که در هر سه مورد عکاس دوربین در دست باید منتظر شکار لحظات باشد. بسیاری از سوژه های عکاسی خیابانی به صورت یک دفعه پیش می آید و اگر عکاس در موقعیت مناسبی باشد می تواند یک عکس ماندگار بگیرد.

آشنایی با ویژگی های عکاسی خیابانی بدون شک برای شما هم می تواند جالب باشد:

 عکاسی از زندگی روزمره مردم

بهترین تعریفی که از  عکاسی خیابانی می توان ارائه کرد این است که بگوییم یک عکاس خیابانی با استفاده از هنر  عکاسی خود زندگی روزمره مردم را به تصویر می کشد.

تکنیک های عکاسی خیابانی
تکنیک های عکاسی خیابانی

براساس این تعریف زندگی مردم تنها در خیابان اتفاق نمی افتد و حتی می توانید در طبیعت باشید و عکس خیابانی بگیرید.

هرعکسی که در خیابان می گیریم، خیابانی نیست

بسیاری از مردم به اشتباه و صرف توجه به نام عکاسی خیابانی تصور می کنند هر عکسی که در خیابان گرفته شده در فضای مجازی منتشر می شود یک عکس خیابانی ست. این تصور اشتباه است چراکه عکس خیابانی دارای ویژگی های خاص خود می باشد.

تکنیک هایی چون ترکیب بندی عکس، قانون سوم و زاویه ها و نور مناسب همه و همه در عکس خیابانی باید رعایت شود. علاوه بر این باید مد نظر داشته باشید که پشت عکس خیابانی شما باید یک داستان و پیام روشن نهفته باشد.

لوازم مورد نیاز برای عکاسی خیابانی

یکی از نکات مهم در عکاسی خیابانی حرکت به حالت سایه است؛ بدین معنی که عکاس باید طوری حرکت و رفتار کند که جلب توجه نکند و کمتر دیده شود.

بدین منظور سعی کنید وسایل کمتری با خود بردارید و بیشتر روی شکار لحظات تمرکز نمایید. دوربین های کوچک بدون آینه و دوربین های با کیفیت بالای کامپکت برای این کار مناسب به نظر می آیند.

در انتخاب لنز هم دقت کنید تا به اندازه کافی کوچک باشد و در کیف شما جای گیرد. لنزهای پرایم برای این کار مناسب به نظر می رسد. یک لنز ۵۰ میلی متری در عکاسی خیابانی کمک رسان خوبی ست. اما دقت کنید که در بسیاری از کشورها مردم به اینکه ناخودآگاه از آنها عکس گرفته شود واکنش های منفی سختی از خود نشان می دهند. برای در امان ماندن از حوادثی اینچنینی سعی کنید موقع زوم کردن حواستان به دور و برتان باشد.

محدودیت های قانونی عکاسی خیابانی

هنگام عکاسی خیابانی به یاد داشته باشید که به حریم خصوصی افراد احترام بگذارید و اگر پس از عکس گرفتن کسی نخواست عکسش را داشته باشید، یک لبخند بزنید و عکس را از دوربین خود پاک کنید.

تکنیک های عکاسی خیابانی
تکنیک های عکاسی خیابانی

در بسیاری از کشورها عکاسی در خیابان ممنوع است اما در ایران در فضای عمومی آزاد است. رویه مناسبی با کسی که دوست ندارد عکسش در دوربین شما باشد داشته باشید. در چنین مواقعی یک لبخند بزنید و یک لبخند دریافت کنید تا همه چیز به خوبی و خوشی تمام شود. در عکاسی خیابانی حتی اگر از بی خانمان ها و فقیران عکس می گیرید متوجه رفتار خود باشید.

عکاسی خیابانی و سوژه های فرار

همان طور که گفته شد عکاسی خیابانی شباهت زیادی به عکاسی ورزشی و عکاسی حیات وحش دارد چون در هر سه این موارد اگر عکاس یک لحظه غفلت کند به راحتی سوژه از دستش می پرد و ممکن است دیگر هرگز چنین موردی را مشاهده نکند.

برخی کارشناسان عرصه عکاسی می گویند در عکس های خیابانی نباید تصویر انسان باشد در حالیکه عده ای دیگر معتقدند در عکس های خیابانی باید اثری از  انسان باشد. یعنی در عکس نشان داده شود که قبلا در فلان صحنه یک انسان بوده است.

در عکاسی خیابانی باید بی پرده بود. اگر در عکاسی خیابانی دنبال پرتره هستید طبیعتا به تقابل با سوژه نیاز دارید و این خود بی پرده بودن را از بین می برد.

برخی موارد شما خودتان با سوژه چشم تو چشم می شوید که این بار هم بی پرده بودن از بین می رود. بسیاری از  عکاسان خیابانی دوست ندارند که با سوژه چشم در چشم شوند و هنگام فشار دادن شاتر دوربین اگر سوژه به آنها نگاه کند، ممکن است عکس را از دوربین پاک نکند اما حالت طنزی به آنها دست می دهد.

اگر می خواهید عکاسی خیابانی را شروع کنید، به این نکات توجه کنید:

همان طور که دیدید عکاسی خیابانی می تواند دردسرهای خاص خود را داشته باشد: از برخورد خشونت آمیز افراد در خیابان گرفته تا برخی مسائل تکنیکی. برای اینکه یک عکاس خیابانی خوب شوید و شروع مناسبی داشته باشید به خاطر بسپارید که «از راه دور عکس بگیرید، از نوازندگان خیابانی عکس بگیرید، از پشت عکس بگیرید، از پشت شیشه عکس بگیرید، از حیوانات خانگی  عکاسی کنید.»

اگر احساس می کنید از نزدیک شدن به سوژه هراس دارید، سعی کنید از راه دور این کار را انجام دهید. از سمت مخالف خیایان شروع به عکاسی کنید تا راحت تر بتوانید کادر تصویر را تنظیم نمایید.

تکنیک های عکاسی خیابانی
تکنیک های عکاسی خیابانی

نوازندگان خیابانی معمولا به عکس گرفتن از خود عادت دارند. برای اینکه راحت تر باشید مقداری پول به آنها پرداخت کنید و شماره تلفن و ایمیل و راه های ارتباط با آنها را یادداشت کنید و چند عدد ازعکس هایی که گرفته اید را برای خودشان ارسال نمایید. اگر از آن دسته عکاسان خیابانی هستید که از روبرو شدن با سوژه می ترسید سعی کنید داخل یک ساختمان بروید و از پشت شیشه این کار را انجام دهید.

در عکس های خیابانی حتما نباید از صورت افراد عکس گرفت. عکاسی از پشت سر بهترین شیوه برای این است که سوژه متوجه حضور شما نشود. در خیابان به دنبال افرادی بگردید که لباس های جذاب پوشیده اند.

عکاسی از سگ ها و گربه ها هم می تواند به اندازه عکاسی از انسان ها جذاب باشد. در عکاسی از این حیوانات ممکن است شانس گرفتن یک پرتره خوب نیز نسیبتان گردد.

به هر صورت عکاسی خیابانی با آن تصوری که تاکنون از این مساله داشتید متفاوت است و در کنار مشکلات اجتماعی توجه به مسائل تکنیکی را نیز می طلبد. اما برای یک شروع خوب می توانید از پشت سر عکس بگیرید یا از نوازندگان خیابانی و حیوانات خیابانی عکاسی نمایید.