عواقب دوستی با پیل بانان!

  • انتشار: ۱۷ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: دیدگاه
  • شناسه مطلب: 71915

یا مکن با پیل‌بانان دوستی
یا بساز خانه‌ای در خورد پیل
یکی از سخنگویان تیم دولت‌ساز تایید کرده که فرامرز تمنا نامزد انتخابات ریاست جمهوری گذشته، به تیم “دولت‌ساز” پیوسته است. آقای تمنا هم با نشر اعلامیه‌ای، این موضوع را تایید کرده و این اقدام خویش را توجیه نموده است.

در این شرایط و زمان، پیوستن آقای تمنا به تیم دولت‌ساز، بی‌مفهوم، بی‌موقع، عجیب و غیرمعمولی به نظر می‌آید. یکجاشدن تیم‌های انتخاباتی پیش از برگزاری انتخابات، یک امر معمول است، اما پس از برگزاری انتخابات، امری رایج نمی‌باشد.

ممکن است استدلال آقای تمنا و تیم به اصطلاح “تدبیر و توسعه” این باشد که انتخابات به دور دوم خواهد رفت و آنان در دور دوم در کنار دولت‌ساز قرار خواهند گرفت. چنین استدلالی هم موجب اقناع نمی‌شود، زیرا، از یک‌سوی انتخابات با بن‌بست روبرو شده است و از سوی دیگر هیچ مقام رسمی انتخاباتی از رفتن انتخابات به دور دوم رسما”سخن نگفته است. هنوز نتایج مقدماتی انتخابات اعلام نشده است؛ با این وجود، بحث رفتن انتخابات به دور دوم و ائتلاف‌سازی به این منظور، پیش‌داوری و پیش‌ از وقت می‌باشد.

بالفرض اگر انتخابات به دور دوم هم برود، رای آقای تمنا و تیم او در آن دور چندان چشم‌گیر، مهم و تاثیرگذار نخواهد بود. آقای تمنا در انتخابات گذشته، رای اندکی کسب کرده است. برخی نزدیکان تمنا می‌گویند تمامی رای تیم تدبیر و توسعه، در حدود پنج هزار رای می‌باشد. حضور نامزدانی چون تمنا، تورسن، عنایت و… که کمتر از ده و یا پنج هزار رای دارند، بر چالش‌های انتخاباتی افزوده و می‌افزاید. آقای تمنا و تیم او بهتر بود از همان آرای اندک خود دفاع می‌کردند و از اصل انتخابات و شفافیت آن حمایت می‌نمودند.

آقای تمنا بهتر بود در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، به حیث نامزد شرکت نمی‌کرد. حالا به صواب اوست که وی از همان رای ناچیز خود دفاع کند و ابزار تبلیغاتی تیم دولت‌ساز نمی‌شد. او نمی‌آمد و وقتی که آمد باید تا آخر می‌ماند.

نویسنده: احمد ارشاد خطیبی