عوارض واکسن مدرنا برای افرادی که از فیلرهای آرایشی استفاده کرده‌اند

  • انتشار: ۶ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: سلامتگوناگون
  • شناسه مطلب: 102473

کمیته مشاور سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد ممکن است افرادی که از فیلرهای آرایشی در صورت خود استفاده کرده‌اند، پس از دریافت واکسن مدرنا، در محل فیلر دچار تورم و التهاب شوند.

این کمیته افزود: چندین داوطلب که از فیلرهای آرایشی استفاده کرده بودند، در آزمایش های بالینی، این عوارض جانبی را تجریه کرده‌اند.

به اعتقاد متخصصان، این عوارض حاصل واکنش ایمنی است. در واقع پس از دریافت واکسن، سیستم ایمنی فعال می‌شود و در نتیجه طبیعی است که هرجای بدن ماده‌ای خارجی یا غیرطبیعی وجود داشته باشد، شاهد واکنش سیستم ایمنی در آن نقطه باشیم. با وجود این، عوارض مذکور به سادگی توسط پزشکان درمان می‌شود و مانعی برای دریافت واکسن نیست.

واکسن مدرنا در روز جمعه گذشته تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرد و به عنوان یک جایگزین مناسب برای واکسن فایزر مورد استفاده قرار گرفته است.

عوارض جانبی متداول در محل تزریق واکسن روی بازو شامل درد و تورم است. علاوه بر این ممکن است شخص دچار تب، لرز، خستگی و سردرد نیز شود. برای رهایی از تورم و درد محل تزریق کافی است روی آن با یک تکه پارچه تمیز و سرد بسته شود. برای از بین رفتن تب نیز نوشیدن مقادیر زیادی مایعات و پوشیدن لباس‌های نازک توصیه شده است.