عوارض ناس را بشناسید/ چگونه ناس را ترک کنیم؟

  • انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 58700

آیا تا بحال درباره اینکه عوارض ناس چیست و چگونه میتوان ناس را ترک کرد اندیشیده اید؟

عوارض ناس چیست؟

به گزارش خبرگزاری اطلس، اعتیار به نسوار عوارض مخرب و فراوانی بر قسمتهای مختلف بدن شما دارد که حتی ممکن است به مرگ انسان منجر بشود. در ادامه این مقاله به بررسی عوارض کوتاه مدت و بلند مدت اعتیاد به ناس میپردازیم.

عوارض کوتاه مدت ناس

سرگیجه، سردرد، تهوع، از دست دادن تعادل حرکتی و رفتاری، ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم، دندان‌قروچه، اختلال در خواب، وابستگی روحی روانی، لرزش، تغییرات فشارخون و ضربان قلب تنها بخشی از عوارض کوتاه‌مدت این ماده‌ی مخدر است.

همچنین سیاه شدن دندان ها و عفونت لثه از دیگر عوارضی است که همان ابتدای اعتیاد به ناس به سراغ شما می آید.

عوارض ناس
دندانها اولین عضوی است که قربانی ناس میشود!

عوارض بلندمدت مصرف ناس

عوارض بلندمدت این ماده شامل بی‌خوابی، عدم تعادل رفتاری، زودرنجی، اختلالات تمرکز، اختلالات رفتاری، تأثیر در مخچه، بیماری‌های دهانی، سرطان حنجره، اختلالات و سرطان روده‌ی بزرگ و نارسایی‌های کلیوی و همچنین سرطان لثه می‌شود.

خرابی کلیه از عوارض ناس

تنباکو خود به‌تنهایی سرطان‌زاست. حال وقتی این ماده با آهک نیز مخلوط می‌شود، اثرات مخرب شدیدتری را بر سلامت مصرف‌کننده می‌گذارد.

دستگاه گوارش و کلیه‌های ما برای جذب و دفع آهک ساخته نشده و این ماده باید از طریق کلیه دفع شود و این باعث می‌شود نارسایی‌های جبران‌ناپذیر کلیوی در فرد ایجادشده و در آینده مجبور به دیالیز شود.

وابستگی روحی و روانی در ناس و چرس خیلی بالاتر از وابستگی جسمی بوده و شبیه به وابستگی به سیگرت است.

حتما بخوانید: قیمت تریاک در افغانستان!

همچنین فروشندگان مواد مخدر باهدف رقابت و افزایش فروش خود، روزبه‌روز مواد افزودنی و مخدر غیرمجاز را در ناس اضافه کرده و ضربه‌های مهلکی را به افراد وارد می‌کنند.

چگونه ناس را ترک کنیم؟

در گام اول، ترک روحی و فکری خیلی مهم‌تر از ترک جسمی است.

مردم ما باید خود را خیلی بالاتر آن بدانند که این ماده را مصرف کنند؛ زیرا این ماده را مردمی که در جایگاه اجتماعی پایینی هستند مصرف می‌کنند و حتی گاهی دیده‌ شده است که افراد، عنوان مصرف‌کننده‌ی ناس را برای خود توهین تلقی کرده‌اند.

هر ماده‌ی مخدر برای گروه خاصی ساخته‌شده است و دلیلی ندارد افراد برای نشئه شدن دست به هر ماده‌ای بزنند.

 چگونه ناس را ترک کنیم

مرور این جمله که ” این ماده‌ی مخدر در حد شخصیت من نیست و من باید بجنگم و این ماده را از خود جدا کنم” می‌تواند پشتیبان مصرف‌کننده برای روی آوردن به ترک باشد.

با توجه به اینکه ترک ناس عوارضی چون بی‌قراری، استخوان‌درد، دردهای عضلانی و کلافگی را دارد، گام دوم این است که افراد پس از تصمیم به ترک، به پزشکان مراجعه کرده و مشکلاتشان را با آن‌ها در میان گذاشته و برای طی کردن دوران درمان، از پزشکان، روانشناسان و روان‌پزشکان کمک بگیرند؛ زیرا آن‌ها می‌توانند باکم کردن علائم عدم مصرف، به‌وسیله‌ی دارو ترک را برای آن‌ها آسان کنند.

گام سوم این است که مصرف‌کننده، پس از ترک باید از رفاقت و رفت‌وآمد باکسانی که او را به مصرف این مواد تشویق و ترغیب می‌کنند، خودداری کرده و با افرادی مراوده کند که این ماده را بد می‌دانند.

رعایت این نکته خود انگیزه و انرژی فرد را برای ادامه‌ی راه افزایش می‌دهد.

در آخر اشاره به این نکته لازم است که برای تسهیل در ترک، افراد باید برای خود سرگرمی مفیدی ایجاد کرده و در قبال ترک این ماده،از جایگزین‌های مفیدی چون کشک، آدامس و شکلات استفاده کنند تا کمتر به مصرف این ماده تحریک شوند.

همچنین ورزش و پیاده‌ روی باعث افزایش حس مطلوب به خود و اعتمادبه‌نفس شده و به افراد کمک می‌کند تا هرچه سریع‌تر از وادی مصرف ماده‌ی خطرناکی چون ناس، فاصله بگیرند.

ناس چیست؟

ناس ماده ای سبزرنگ است که در ظاهر گیاهی به نظر می‌رسد، اما افزودنی‌های خطرناک زیاد دیگری نیز دارد.

این ماده از برگ تنباکوی خشک‌ شده تهیه می‌شود و تولیدکنندگان پس از کوبیدن، آن را با آهک مخلوط می کنند.

عوارض ناس

امروزه انواع مختلفی از نسوار در بازار دیده میشود اما غالبا در بسته بندی های کوچگ پلاستیکی به مصرف کنندگان عرضه میشود.

همچنین دیده شده برخی از تولیدکنندگان با هدف ترغیب و وسوسه افراد، ازطعم‌دهنده‌هایی، برای خوشبو کردن این مواد استفاده می کنند.

پان پراگ چیست؟

در این میان شماری زیادی از کودکان و نوجوانان به نسوار های جدید و مدرنی روی آورده اند که متاسفانه در بازارچه ها و سرکهای عمومی به وفور یافت می شوند.

این مواد با نام های «پان پراگ، آدامسی، جی ال، بی تی، بزاق، راجا، پان عربی، پان پتی، کوپرکوهستان، پان اسفناج» شناخته می شوند و به مراتب از نسوار معمولی خطرناک تر و اعتیادآور تر می باشد.

یکی از دلایلی که قشر جوان به سمت این مواد رو می آورند معطر بودن و بسته بندی های متنوع و زیبای آن است.

پان پراگ
نسوارهای صنعتی معروف به پان پراگ

در پان پراگ از طعم‌هایی مانند نعناع و موادی چون آرسنیک، کبنات، منیزیم و سرب استفاده می شود.

حتی در بعضی از انواع آن، جهت افزایش قدرت گیرایی و نشئه‌کنندگی و سرخوشی کاذب، ترکیبات مخدر و یا توهم‌زای دیگری از جمله تریاک و حشیش و در مواردی ترکیبات شیمیایی خطرناک افزوده می‌شود، متاسفانه در برخی موارد افزودن تبلت های روانگردان از قبیل اکستازی نیز در پان پراگ گزارش شده است.

تفاوت ناس و سیگرت

ناس از این جهت که بر اساس جذب سیستمیک سیاهرگی از طریق لثه‌ها عمل می‌کند با سیگرت متفاوت می‌باشد و در نتیجه مانند سیگرت که با گذشت چند ثانیه، مقدار زیادی از نیکوتین به مغز می‌رسد، از انتقال سیستمیک سرخرگی سریع استفاده نمی‌کند.

محققین بر این باورند که در مقایسه با سیگرت، استفاده از تنباکوی نیتروسامین بدون دود باعث کاهش حداقل ۹۰ درصد از خطرات می‌شود.

ناس در مقایسه با سیگرت دارای مقادیر بسیار کمتری از نیتروسامین می‌باشد.

ممکن است که ضرر مصرف نسوار به اندازه سیگرت نباشد، ولی نبایستی فراموش کرد که تمامی انواع تنباکو برای سلامتی مضر بوده و عوارضی مانند سرطان‌های دهان و حلق و گلو را به دنبال خواهند داشت.

آزمایش تشخیص اعتیاد به ناس

معمولاً برای تشخیص اعتیاد، آزمایش‌های ادرار و خون در مراکز درمانی مختلف صورت می‌گیرد.

اگر یکی از عزیزانتان مشکوک به مصرف ناس است،می‌توانید با مراجعه به پزشک از امکان تشخیص این اعتیاد توسط آزمایش‌های معمول اعتیاد اطلاع پیدا کنید.