عملیات ناموفق نیروهای ویژه آمریکایی برای نجات دو گروگان در شرق افغانستان

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15573

یک نشریه خارجی گزارشی به نشر رسانده است که در آن عملیات ناموفق نیروهای ویژه امریکایی برای نجات جان دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل با شکست مواجه شده است، در عملیات ماه گذشته در شرق افغانستان، نیروهای نیوی سلیز یا سربازان عملیات ویژه نیروی دریایی امریکا که برای آزادی دو استاد دانشگاه آمریکایی انجام شده بود، موفق نشدند محل اختفای این استادان را یافت کنند.

این سربازان ویژۀ امریکایی با شورشیان طالبان که آن دو استاد را در قید شان دارند جنگ مسلحانه سختی در یک منطقه دور دست در کوه های شرق افغانستان داشتند.

روزنامه نیویورک تایمز این خبر را روز پنجشنبه از قول مقام های امریکایی گزارش داد “عملیات نجات چندین روز پس از آن راه اندازی شده است که کیفین کینگ، استاد امریکایی و تیموتی وییکس، استاد آسترالیایی در تاریخ هفتم ماه آگوست از موترشان در کابل نزدیک ساختمان پوهنتون امریکایی افغانستان، توسط افراد مسلح اختطاف شدند.

مقام های امریکایی گفتند که اعضای گروه سیل، با حمایت نیروهای ویژه دیگر اردو موسوم به رنجر به فاصله چندین ساعت، موفق به نجات گروگان ها نشدند.

وزارت دفاع امریکا در بیانیه ای این یورش را برای نجات دو غیرنظامی تایید کرده است اما گفته است که گروگان ها در محل مظنون نبودند. هیچ امریکایی در آن عملیات کشته نشد اما شماری از شورشیان کشته شدند.

این یورش به گزارش فاکس نیوز به هدایت رئیس جمهور بارک اوباما اجرا شده بود.

مقام ها گفته اند که آنان تصور می کنند که آن مردان در قید شبکه حقانی است – گروهی که خشن ترین جناح طالبان است.

گروه حقانی شماری از اسرای بلند رتبۀ غربی را برای چندین سال در اسارت داشت که شامل بو برگدال سرباز امریکایی بود که در سال ۲۰۱۴ در تبادله اسرا با ایالات متحده رها گردید.