عمران خان: پیش از خروج نظامیان آمریکایی به دنبال توافق صلح در افغانستان هستیم

  • انتشار: ۱۵ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 114220

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان گفت که اسلام‌آباد پیش از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو خواستار حل‌وفصل سیاسی مسئله افغانستان است تا از بروز جنگ داخلی در این کشور جلوگیری شود.

این درحالی است که براساس جدول زمانی اعلام شده توسط دولت بایدن، همه نظامیان آمریکایی و ناتو قرار است تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) خاک افغانستان را ترک کنند.

نخست وزیر پاکستان به «رویترز» گفت: تمام مردم پاکستان در حال حاضر با ترس زندگی می‌کنند و من حالا از طرف خودم اطمینان می‌دهم که ما می‌توانیم مشکلات سیاسی را قبل از رفتن نظامیان آمریکایی حل کنیم.

وی افزود: از لحظه‌ای که آمریکا اعلام کرد که نظامیان خود را از افغانستان خارج می‌کند، طالبان احساس می‌کند که در جنگ پیروز شده است.

عمران خان ادامه داد که اگر جنگ داخلی در افغانستان آغاز شود، مردم به پاکستان و سایر کشورهای همسایه مهاجرت خواهند کرد و پس از افغانستان اولین کشوری که آسیب می‌بیند، پاکستان است.

نخست وزیر پاکستان که دولت کنونی این کشور سیاست دهه‌های قبل و سنتی پاکستان را که به ایجاد «عمق استراتژیک» در افغانستان متمرکز بود تا دولت حامی منافع اسلام‌آباد در کابل شکل بگیرد، را تغییر داده است.

وی تاکید کرد که پاکستان باید هر دولتی که در افغانستان توسط مردم انتخاب شود، همکاری کرده و از تلاش برای مداخله و اعمال نفوذ در افغانستان خودداری کند.

عمران خان همچنین تصریح کرد تمام مسایل کاهش خشونت‌ها در افغانستان به همکاری آمریکا، پاکستان و افغانستان بستگی دارد.

انتهای پیام/

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *