عمران‌خان : گروه های افراطی در پاکستان با داعش همکاری می کنند

  • انتشار: ۱۸ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 103793

عمران خان نخست وزیر پاکستان که دولت و ارتش آن منکر وجود ردپای داعش در خاک این کشور شده‌اند، اکنون به مشارکت گروه‌های افراطی با داعش و انجام عملیات‌ تروریستی در پاکستان اذعان کرد.

به نقل از ایرنا، عمران‌خان طی مصاحبه با شبکه خبری “ای نیوز” ترکیه (ANews TV) که چهارشنبه شب از تلویزیون ملی پاکستان نیز منعکس شد، به ترکیب گروه‌های افراطی و تروریست‌های داعش برای جنایت و حملات علیه افراد بی دفاع از جمله ترورهای هدفمند علیه جامعه شیعیان هزاره در ایالت بلوچستان اذعان کرد.

وی پیشینه فعالیت حملات فرقه‌گرایانه را ریشه در میراث دهه ۸۰ میلادی و از زمان آغاز جهاد افغانستان و حضور پاکستان در آن دانست و تاکید کرد: یکی از بدترین نتایج جهاد افغانستان ترویج فرقه گرایی در پاکستان بود البته معضلی که به فرقه‌گرایی شبه‌نظامیان تغییر شکل داد.

نخست وزیر پاکستان افزود: گروه‌های فرقه‌ای ‌و ستیزه جو در کشور وجود دارند که طراح و اجرای عملیات ترور علیه جامعه هزاره (شیعیان) در بلوچستان را مدیریت می‌کنند.

وی با اشاره به حمله اخیر تروریستی به گروهی از معدنچیان شیعه پاکستان که ۱۱ کشته برجای گذاشت، اظهار داشت: این گروههای افراطی به داعش تغییر شکل داده تا جایی که آنان امروز مسوولیت حمله هولناک به معدنچیان در ایالت بلوچستان را برعهده گرفته‌اند.

مقامات دولتی و امنیتی پاکستان همواره وجود داعش و حتی ردپای همدستان آنان در این کشور را رد کرده‌اند در حالی که دایره مبارزه تروریسم پاکستان بیست و هشتم ثور امسال از کشته شدن ۴ تروریست داعشی در ایالت پنجاب خبر داد.

تحرکات عناصر داعش در پاکستان به رغم انکار مقامات این کشور مبنی بر نبود هرگونه ردپای این گروهک تکفیری، طی ماه‌های اخیر نیز افزایش داشته است.

گفتنی است، گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله یکشنبه گذشته به گروهی از معدنچیان متعلق به جامعه شیعیان “هزاره” در ایالت بلوچستان پاکستان را که منجر به کشته شدن ۱۱ نفر از آنان شد، برعهده گرفت.