علم منتال چیست و چه تفاوتی با شعبده بازی دارد؟

 • انتشار: ۲۹ دلو ۱۳۹۸
 • سرویس: اطلس پلاس
 • شناسه مطلب: 78434

در این مقاله از اطلس پلاس می خواهیم درباره یکی از موضوعات داغ و جذاب روز یعنی علم منتال سخن بگوییم.

علم منتال

هنگامی که شخصی به شما می گوید که من پزشک هستم حتما از او سوال می کنید که پزشک متخصص یا عمومی؟ اگر وی پاسخ دهد که من پزشک متخصص هستم شما از وی خواهید پرسید که تخصصش در چه کدام رشته پزشکی است؟ او نیز ممکن است جواب دهد مغز و اعصاب. هنر شعبده بازی نیز همانند پزشکی دارای رشته ها و زیر مجموعه های متفاوت و مختلفی است. از جمله این رشته ها می توان به «ایلوژن»، «استیج»، «کلوز آپ»، «کمدی» و «اسکیپ» اشاره کرد. علم منتال یکی دیگر از رشته های هنر شعبده بازی است.

چیزی در حدود یک دهه پیش بسیاری از هنرمندان شعبده بازی در رشته استیج (صحنه) به رشته کلوز آپ (حضوری) روی آوردند. اما امروزه بار دیگر یک تحول بزرگ در دنیای شعبده بازی در حال روی دادن است. این رویداد بزرگ تب علم منتال است که بسیاری از شعبده بازها علاقه ویژه ای به آن نشان داده اند.

علم منتال

هنگامی که از شعبده بازی سخن می گویند و یا اینکه می خواهید به دیدن یک فیلم یا نمایش شعبده بازی بروید، بیشتر انسان ها انتظار دارند شاهد دیدن اره شدن یک انسان در جعبه و یا خارج شدن کبوتر و خرگوش و دستمال های رنگی از کلاه باشند. ولی یک شعبده باز رشته منتال با دستانی خالی برروی صحنه نمایش می رود. به طور معمول ابزار شعبده بازی یک منتالیست قلم و کاغذ و چشم بند و تجهیزاتی بسیار ساده می باشد. همین امر سبب می شود که تمامی متخصصین علم منتال در هر زمان و در هر مکانی بتوانند با هنرمندی خود مخاطب شان را به وجد آوردند.

در واقع علم منتال یا رشته منتال به دسته ای از بازی های فکری گفته می شود. بازی هایی همچون بازی با اعداد و ریاضیات پیچیده، پیشگویی ها، حدس زدن انتخاب های تماشاچی، فکرخوانی، کنترل ذهن، هیپنوتیزم و غیره از جمله هنرنمایی های رشته منتال است. واژه هایی همانند فکرخوانی و پیشگویی نباید هیچ کس را گمراه کند. هنر منتال هیچ ارتباطی با جادوگری و فالگیری و … ندارد. این واژه ها در حقیقت اصطلاحاتی هستند که در این رشته شعبده بازی رایج می باشند.

علم منتال به ذهن و فکر و واژه ها و واکنش ها و روانشناسی مرتبط است. یک هنرمند خوب در رشته منتال می بایست دارای هوش بالایی باشد و با قدرت واژه ها به خوبی آشنا باشد. شکل ارائه در رشته منتال با سایر رشته های شعبده بازی متفاوت است و در عین اینکه در هر زمانی قابل اجرا می باشد، به تمرکز و موقعیت سنجی بیشتری نیاز دارد.

نخستین شواهد تاریخی مربوط به رشته و علم منتال به دهه هفتاد قرن شانزدهم میلادی باز می گردد. از آن زمان تا به اکنون این رشته در سبک ها متفاوتی به وسیله هنرمندان این رشته که به آن ها منتالیست گفته می شود، اجرا می شده است. «گای باولی» (Guy Bavli)، «مکس ماون» (Max Maven)، «درن براون» (Derren Brown)، «باناچک» (Banachek) و «یوری گلر» (Uri Geller) از جمله شعبده بازان بسیار معروف در رشته منتال هستند که هر کدام از آن ها دارای سبک خاص خود می باشند.

تفاوت شعبده بازی و علم منتال

تجهیزات و وسایل ویژه و همچنین سرعت عمل، ستون اصلی شعبده بازی می باشد. ولی در علم منتال در عوض تجهیزات و ابزار، فن بیان و تاثیرگذاشتن برروی مخاطب اساس کار است. رعایت این اصول موجب می شود تا مخاطب بتواند با منتالیست همراه گردد. فن بیان و سرعت بالا سبب می گردد ارائه منتال برای مخاطبین موجب شگفتی گردد. این مسئله را نیز باید بدانیم که بازی های رشته منتال هیچ ارتباطی با چیزهایی همچون انرژی درمانی و یا استفاده از انرژی شخص ندارد.

برای مثال هنر خم کردن قاشق به عنوان یکی از زیرمجموعه های رشته منتال محسوب می گردد. مخاطب در این کار مشاهده می کند که یک قاشق معمولی به وسیله هنرمند علم منتال خم می گردد و به این نتیجه خواهد رسید که منتالیست از انرژی فوق العاده ای برخوردار می باشد که با استفاده از آن قادر است این عمل ویژه را انجام دهد. اما خم کردن قاشق در حقیقت به هنر بسیار ظریف و پیچیده منتال باز می گردد که می تواند برروی مخاطبین تاثیر گذار باشد.

نمایش های علم منتال

از جمله نمایش هایی که در رشته یا علم منتال برای مخاطب ارائه می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ذهن خوانی شماره مورد نظر مخاطب در بازی های مختلف و متفاوت
 • ذهن خوانی کارتی که در دست مخاطب است
 • تسلط بر دسته کارت ها و جابجایی آن ها با قدرت ذهن
 • خم نمودن میخ و قاشق با قدرت ذهن
 • تغییر دادن رنگ لامپی که در دست مخاطب است با قدرت ذهن
 • شکستن لیوان با قدرت ذهن
 • احضار ارواح به وسیله علم منتال
 • ذهن خوانی مخاطب (حدس زدن نام بازیگر مورد علاقه، رنگ مورد علاقه، روز مورد علاقه، فصل مورد علاقه و …)
 • تشخیص نقاشی کشیده شده توسط مخاطب با قدرت ذهن
 • پرواز دادن چوب دستی در هوا با قدرت ذهن
 • پرواز دادن طناب در هوا با قدرت ذهن

یک ترفند علم متال

در ادامه یکی از ترفندهای ساده در علم منتال را به شما معرفی می کنیم. برای انجام این نمایش به یک مداد، کاغذ، دو عدد فرهنگ لغت یا دفترچه راهنمای تلفن نیاز دارید. این ترفند بدون شک یکی از بهترین مثال ها برای نشان دادن تاثیر فکر خوانی می باشد.

یک فرهنگ لغت یا دفترچه راهنمای تلفن به مخاطبین خود نشان دهید. پس از آن به یکی از آن ها کاغذی بدهید تا شماره یکی از صفحات فرهنگ لغت را بر روی آن یادداشت کند. شخص دوم عدد دیگری را یادداشت می کند که بین یک تا سی لغت می باشد. سپس کاغذ و فرهنگ لغت را به شخص سوم بدهید و از وی بخواهید صفحه ای که مخاطب اول نوشته است را باز نماید و خطی که مخاطب دوم نوشته را حفظ کند. هنگامی که در حال انجام این کار است می بایست به اتاق دیگری بروید. زمانی که مخاطب سوم آن خط از کتاب را حفظ کرد، از شما می خواهد به داخل اتاق بازگرید. هنگامی که بازگشتید، تنها به چشمان مخاطب سوم بنگرید و آنچه وی حفظ کرده است را به وی تحویل بدهید. با این عمل همگی متحیر خواهند شد.

اما رمز کار چیست. رمز این شعبده بازی رشته یا علم منتال فوق العاده زیرکانه می باشد. هنگامی که مخاطبین اعداد را یادداشت می کند، شما آن ها را به خاطر می سپارید و به اتاق دیگری می روید. نسخه دیگری از کتاب در آن جا وجود دارد. تنها کافی است آن کتاب را باز کرده، صفحه را پیدا کنید و نگاهی به واژه ها بیاندازید.