آشنایی با عقاب هارپی؛ ترسناک ترین و خطرناک ترین عقاب جهان

  • انتشار: ۱۷ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 80595

نیرومند ترین، قوی ترین، بزرگ ترین و با شکوه ترین عقاب دنیا که در قاره آمریکا زیست می کند عقاب هارپی نام دارد. این عقاب در نوع ماده وزنی از ۶ تا ۱۰ کیلوگرم و جنس نر آن وزنی در حدود ۵ تا ۸ کیلوگرم دارد طول بال این پرنده ۲۲۴ سانتی متر و طول کل بدنش ۹۵٫۵ سانتی متر می باشد.

عقاب هارپی چیست؟

عقاب ها یکی از بزرگ ترین و قوی ترین پرندگان جهان هستند. ظاهر ترسناک و قدرت شکار فوق العاده ای دارند. عقاب ها از خطر و به ویژه انسان گریزانند و خیلی کم پیش می آید که به انسانی حمله کنند.

در قدرت عقاب ها همین بس که، توانایی بلند کردن یک انسان با اندام کوچک را دارد. چشمان درشت و وحشتناک عقاب فوق العاده تیز بین هستند و می توانند از فراز آسمان شکار خود را ببینند.

عقاب هارپی

مشخصات و زیستگاه عقاب هارپی

این پرنده نیرومند که نام آن برگرفته از افسانه های یونان قدیم است، تاجی از پرهای سفید روی سرش دارد و محل زندگی او در جنگل های آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد.

عقاب هارپی از جنوب مکزیک تا برزیل در جنگل های بارانی و گرمسیری و روی بالاترین نقطۀ درختان مرتفع آشیانه خود را می سازد.

بدن عقاب هارپی را دو رنگ سیاه و سفید تشکیل داده است، قسمت بالایی بدن او سیاه و نیمه پایینش سفید است. سر و سینه و شکمی سفید دارد و خطی سیاه هم بر روی سینه این عقاب نمایان است. دم سیاه با نوارهای خاکستری پشت سیاه و بال های خاکستری تیره دارد.

صورت عقاب هارپی تقریبا شبیه جغد است، اگر عکس صورت او را ببینید شاید در نگاه اول فکر کنید به تمایشای یک جغد نشسته اید.

این عقاب جانورانی مانند طوطی های ماکائو، میمون ها، تنبل ها، خارپشت های درختی، پرندگان، مارها، مارمولک ها و… را شکار کرده و از آنها تغذیه می کند.

او روی ارتفاعات در کمین می نشیند و زمانی که طعمه را در بهترین حالت ممکن یافت، با یک حرکت آن را شکار کرده به آشیانه می برد و با جوجه های خود به اشتراک می گذارد.

بزرگ کردن جوجه های یک عقاب نیاز به تغذیه شدن از طریق شکار هایی بزرگ مانند میمون دارد. عقاب های شکاری و درنده نسبت به دیگر پرنده های شکاری دوران بیشتری را از جوجه های خود مراقبت می کنند.

عقاب های هارپی تا دو ساله شدن جوجه های شان به آنها غذا می دهند و در این مدت تقریبا ۲۰۰ لاشه و یا بیشتر برای آنها شکار می کنند تا از آب و گل در بیایند!

نسل این پرنده قدرتمند به خصوص در مکزیک و آمریکای مرکزی که زیستگاه شان نابود شده است به شدت در حال کاهش است و شاید کمتر از ۵۰ هزار از این پرنده در جهان باقی مانده است.

زمانی که شما یک عقاب هارپی را می بینید از غرور و عظمت او انگشت به دهان می مانید. این پرنده شکاری بزرگ در حالت ایستاده و از رو به رو هیئتی شبیه به انسان دارد.

ممکن است شما هنگام رو در رو شدن با این پرنده فکر کنید انسانی است که لباس پرنده بر تن کرده است. این پرنده بزرگ شکاری را به هیچ عنوان دست کم نگیرید تا او هم شما را برای یک وعده غذایی اش در نظر نگیرد!

شاهین سلطنتی لقبی است که در برزیل به عقاب های هارپی داده اند.

انواع عقاب هارپی

عقاب های هارپی دو نوع هستند

  • عقاب هارپی آمریکایی
  • عقاب هارپی پاپوآیی

انواع عقاب های غول پیکر

عقاب های غول پیکر بسیاری روی کره زمین وجود دارند. تا اینجا اطلاعاتی در خصوص عقاب هارپی خواندید، در ادامه مطلب لیستی از عقاب های غول پیکر کره زمین آمده است.

عقاب ورو

یکی از عقاب های بزرگ و شکاری که به عقاب سیاه هم مشهور است. طول بدن این عقاب از ۷۵ تا ۹۶ سانتی متر است. فاصله دو سر بالهای او از یکدیگر نزدیک دو متر و نیم است. عقاب ورو در جنوب آفریقا زندگی می کند.

عقاب هارپی جنگلی

این عقاب تنومند در مناطق باز و نیمه باز آفریقا زندگی می کند. یکی از بزرگ ترین عقاب های شکاری است که طول بدن او ۷۸ تا ۹۶ سانتی متر است و فاصله بالهایش بیشتر از دو متر و نیم هم می شود.

عقاب هارپی تاجدار

عقاب تاجدار آفریقایی نیز مانند عقاب جنگلی در آفریقای سیاه زندگی می کند. طول بدن این عقاب ۸۰ تا ۹۹ سانتی متر است.

عقاب هارپی فیلیپینی

این پرنده شکاری نیز مانند عقاب هارپی از شکارهایی چون میمون تغذیه می کند. بال هایی سفید و قهوده ای دارد و طول قدش از ۸۶ تا ۱۰۲ سانتی متر می باشد.

وزن این عقاب تا ۸ کیلوگرم و فاصله بالهایش نیز نزدیک دو متر و نیم است. نسل این عقاب به دلیل کمبود زیستگاه به شدت در حال کاهش و رو به انقراض است. شکار این عقاب جریمه های سنگین و حتی حبس را در پی دارد.

عقاب گر

از دیگر پرندگان شکاری که در آمریکای شمالی زندگی می کند و بیشتر در کانادا و آلاسکا زیست می کند عقاب گر است.

این عقاب بیشتر از ماهی تغذیه می کند. سر و گردن او پر از پرهای سفید است و فاصله پرهایش تا دو متر و نیم می رسد.

عقاب طلایی

این عقاب از مشهورترین عقاب ها و پرندگان شکاری نیمکره شمالی است. پرهای قهوه ای تیره و طلایی این عقاب او را از دیگر پرندگان شکاری متمایز ساخته است. طول بدن او از ۶۶ تا ۱۰۲ سانتی متر است.

عقاب دریایی استلرز

این عقاب از بزرگترین عقاب های دنیاست که در نواحی ساحلی شمال شرقی آسیا زندگی می کند. عقاب دریایی با وزنی بین ۶ تا ۹ کیلوگرم جزء سنگین ترین عقاب های دنیا محسوب می شود. ماهی ها و پرندگان دریایی خوراکی مورد علاقه این عقاب هستند. فاصله بال های او نزدیک به سه متر می باشد.

عقاب دم گوه ای

این عقاب از بزرگترین عقاب های شکاری استرالیا است. او می تواند ساعت ها بدون این که بال بزند در آسمان اوج بگیرد و پرواز کند. طول بدن این پرنده ۰۶/۱ متر است. عقاب دم گوه ای بال های بلند و پهنی دارد، پاهای او نیز پوشیده از پر می باشد.