عفو بین الملل: ۱۰۰ نفر درعربستان در سال جاری اعدام شده‌اند

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 152500

سازمان عفو بین الملل می‌گوید، عربستان سعودی در سال جاری دست‌کم ۱۰۰ تن را اعدام کرده است. بلندترین سطح اعدام نیز در همین کشور ثبت شده است.

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل گزارش داده است که مقام‌ها در کشور شاهی عربستان سعودی حداقل ۱۰۰ تن را در سال ۲۰۲۳ اعدام کرده اند.

فعالان حقوق بشر به روز جمعه با نشر بیانیه‌ای گفتند که آن‌ها موارد متعددی را مستند کرده‌اند که نشان می‌دهد مردم به دلیل نوشتن در رسانه‌های اجتماعی و یا جرایم مرتبط با مواد مخدر در «محاکمه‌های ناعادلانه که استندردهای حقوق بشر بین الملل کمتر در آن‌ها مراعات شده»، محکوم به اعدام شده اند.

عفو بین الملل افزوده است: «کشتارهای سری بی امان ادارات باعث هراس جدی در مورد زندگی مردان جوان شده که محکوم به اعدام شده اند و در زمان ارتکاب جنایت، کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند.»

در ماه اگست محمد بن ناصرالغامدی یک معلم متقاعد به دلیل فعالیتش در رسانه‌های اجتماعی محکوم به اعدام شد. او از جمله متهم به «خیانت به دین، اختلال امنیت جامعه و توطئه علیه حکومت» شده بود.

این اعدام ها به میزان زیادی به عنوان بخشی از تلاش ولیعهد محمد بن سلمان نگریسته می‌شود تا صداهای مخالف نظام پادشاهی را نابود کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *