عربستان گزارش سیا درباره مرگ خاشقجی را رد کرد/ بحرین از ریاض حمایت می کند

  • انتشار: ۹ حوت ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 107440

وزارت خارجه عربستان در واکنش به گزارش سیا در مورد قتل خاشقجی به شدت این گزارش را رد و آن را نتیجه استنباط نادرست دانست!

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، وزارت خارجه عربستان در بیانیه ای در واکنش به این گزارش اعلام کرد که ریاض به طور قاطع نتیجه این گزارش را که توهین آمیز و بر پایه استنباط نادرست در مورد نظام پادشاهی عربستان است، رد می کند.

همچنین عربستان مدعی شد که این گزارش به هیچ وجه قابل قبول نیست و شامل مجموعه ای از اطلاعات نادرست و سایر نتیجه گیری های غیرواقعی است.

جمعه، دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده خلاصه ای از گزارش سیا را منتشر کرد که محتوای آن تاکید دارد محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان با ربودن یا کشتن خاشقجی موافقت کرده است.

در این گزارش آمده است: “ما چنین ارزیابی می‌کنیم که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نقشه عملیاتی برای دستگیری یا کشتن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در استانبول ترکیه را تأیید کرده است.”

در بخش دیگری از این گزارش همچنین آمده است: “بر اساس این که ولیعهد بر همه تصمیم‌گیری‌ها در این کشور پادشاهی نظارت دارد، با توجه به دخالت مستقیم یکی از مشاوران اصلی و گروهی از اعضای کادر حفاظت محمد بن سلمان در عملیات مورد نظر و نیز با توجه به این موضوع که ولیعهد از به کارگیری اقدامات خشونت‌آمیز برای خاموش کردن مخالفان در خارج از کشور، از جمله خاشقجی حمایت کرده است، ما به این ارزیابی رسیدیم.”

آوریل هینس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گفتگو با ان پی آر گفت که این گزارش به طور آشکار روابط آمریکا با عربستان را به چالش خواهد کشید.

وی اذعان داشت که این گزارش تاثیری منفی برا اهداف بایدن در ترمیم روابط با عربستان می گذارد. او گفت: منظورم این است که چالشی بوجود می‌آید. می‌دانید این هم از جمله مسایلی است که رئیس جمهور در حال حاضر با آن روبرو است. اما امیدوارم و میدانم که دیگاه رئیس‌جمهور حفظ کانال‌های ارتباطی و تلاش برای حل مساله از طریق همین کانالهاست. مطمئنم اوضاع ساده‌تر نخواهد شد اما فکر می‌کنم صادقانه‌تر این است که بگوییم چندان دور از انتظار نبود.امیدوارم بتوانیم تا جایی که امکان دارد به کار ادامه دهیم و ارتباط را همانند قبل نگه داریم.  

دولت بایدن پیش از انتشار این پرونده از طبقه‌بندی خارج شده در روز جمعه ۲۶ فوریه (۸ حوت)، گزارش اطلاعات محرمانه آن را که همگان مدت‌ها منتظرش بودند، در اختیار کنگره قرار داد.

به گزارش یورونیوز، انتشار گزارش به دستور کنگره پس از تماس تلفونی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در روز پنجشنبه انجام شد.

این گزارش چهار صفحه‌ای با عنوان «ارزیابی نقش دولت سعودی در کشتن جمال خاشقجی» مورخ ۱۱ فوریه است و در تاریخ ۲۵ فوریه توسط آریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی از طبقه بندی محرمانه خارج شد.

جمال خاشقجی ۲ اکتبر ۲۰۱۸ به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و ناپدید شد. شواهد نشان می‌دهد او در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده و جسدش تکه‌تکه شده و از آنجا خارج شده‌است. بن‌سلمان تاکنون به قتل رسیدن خاشقجی را تأیید کرده، اما گفته که این کار بدون اطلاع او انجام شده است. با این حال در گزارشی که روز جمعه در آمریکا منتشر شد به «نظارت کامل» بن سلمان بر کلیه عملیات اطلاعاتی و امنیتی در عربستان سعودی اشاره شده است.

نویسندگان این گزارش آورده‌اند: «ولیعهد از سال ۲۰۱۷ بر سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی پادشاهی نظارت کامل دارد و بسیار بعید به نظر می‌رسد که مقامات سعودی بدون مجوز ولیعهد، عملیاتی از این دست را انجام داده باشند.»

این گزارش می‌گوید شماری از اعضای تیم ۱۵ نفره سعودی که در اکتبر ۲۰۱۸ پیش از کشته شدن خاشقجی وارد استانبول شدند، افراد مرتبط با مرکز مطالعات و امور رسانه‌ای در دربار سعودی بودند که مدیریت آن را مشاور نزدیک بن سلمان بر عهده دارد و ۷ تن از آنان نیز اعضای زبده تیم حفاظت شخصی محمد بن سلمان معروف به «نیروی واکنش سریع» بوده‌اند.

تحریم های آمریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا ساعتی پس از انتشار گزارش اطلاعاتی توسط دولت بایدن، تحریم‌هایی را علیه این نیروی واکنش سریع موسوم به یگان ببر “وحده النمر” و نیز معاون پیشین ریاست دستگاه اطلاعاتی عمومی عربستان وضع کرد.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا با اعمال محدودیت صدور ویزا به ۷۶ تبعه عربستان سعودی، ورود آنان به خاک ایالات متحده را ممنوع اعلام کرد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اعلام این خبر گفت که کشورش، افرادی را که به فعالان، منتقدان و خبرنگاران حمله و یا آنها را تهدید می‌کنند، تحمل نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه بحرین نیز در بیانیه ای آنچه از موضع عربستان در قبال گزارش سیا درباره مرگ جمال خاشقجی حمایت کرد.

بحرین ضمن اشاره به آنچه “اهمیت نقش عربستان و سیاست میانه روی” آن در سطح منطقه ای ، عربی و بین المللی خواند، اعلام کرد با هر آنچه به حاکمیت عربستان خدشه وارد کند مخالف است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *