عربستان بیش از 100 میلیارد دالر تسلیحات از آمریکا می خرد

  • انتشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 22249

یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید چند روز مانده به سفر رئیس جمهوری آمریکا به عربستان گفت: واشنگتن در حال تکمیل یکسری توافقات تسلیحاتی با ریاض به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد دالر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام ارشد کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود، گفت: این توافق در مدت بیش از یک دهه برای کمک به تقویت ظرفیت‌های دفاعی عربستان به بیش از ۳۰۰ میلیارد دالر هم می‌رسد البته این توافق با عربستان درحالی صورت می‌گیرد که آمریکا هنوز به اسرائیل و حمایت از آن پایبند است.

این مقام ارشد کاخ سفید در ادامه گفت: ما در مراحل نهایی برای این توافق‌ها با عربستان هستیم. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۹ می سال جاری میلادی و در نخستین سفر خارجی خود به عربستان می‌رود.

آمریکا اصلی‌ترین تامین کننده تسلیحاتی عربستان است و جنگنده‌های F-۱۵ ، سیستم‌های کنترول به عربستان می‌دهد.

این مقام ارشد کاخ سفید ادامه داد: توافق‌های تسلیحاتی مذکور شامل تامین تسلیحات آمریکایی و موارد مربوط به حفظ و نگهداری، ناو، سیستم‌های دفاع موشکی و امنیت دریایی می‌شود.

این مقام ارشد همچنین گفت که ترامپ در سفرش به ریاض قرار است در سه رویداد بزرگ شامل دیدار با مقام‌های سعودی، جلسه‌ای جداگانه با رهبران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس و صرف غذا با رهبران عرب و مسلمان شرکت کند.

همچنین قرار است درباره چگونگی مقابله با داعش، جنگ در یمن و تهدیدهای موشکی بالستیک و دریانوری در دریای سرخ با مقام‌های سعودی به گفت و گو بپردازد.

بخش اصلی دستورکار دیدار با رهبران شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس جنگ داخلی در سوریه است.

ترامپ در کنار سفر به عربستان قرار است به اسرائیل، واتیکان، بروکسل برای شرکت در نشست ناتو و سیسیل برای حضور در نشست کشورهای عضو گروه هفت برود.