تعهد عربستان ؛ پرونده خاشقجی دیگر تکرار نمی‌شود

  • انتشار: ۱۳ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 118057

 وزیر خارجه عربستان تأکید کرد که کشورش اطمینان می‌دهد آنچه در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی اتفاق افتاد، تکرار نشود. 

 به نقل از ایسنا، فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان در سخنانی پیش از مشارکت در نشست مجمع امنیتی «آسپن» با اشاره به پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی که در کنسولگری کشورش در ترکیه کشته و جسدش مثله شد، گفت: اطمینان دارم که چنین اتفاقی دیگر در عربستان رخ نخواهد داد. 

وی ادامه داد: «عربستان سعودی از طریق نهادهای خود تضمین می‌کند که چنین خطاهایی از سوی سرویس‌های اطلاعاتی دیگر رخ نخواهد داد». 

درخصوص روابط ریاض با دوحه که تا پیش از نشست «العلا» دچار تنش بود نیز الفرحان تاکید کرد که روابط عربستان با قطر «بسیار خوب» است. 

وی افزود: «ما به همکاری در زمینه برخی موضوعات و تقویت شورای همکاری خلیج (فارس) ادامه می‌دهیم» و خاطرنشان کرد که ریاض و دوحه در چند موضوع با هم همکاری می‌کنند. 

وزیر خارجه عربستان در رابطه با روابط کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز گفت که توافق «العلا» منجر به حل اختلافات شد و کارآیی آن را در تقویت وحدت همکاری‌های خلیج فارس ثابت کرد. 

عربستان سعودی و قطر به همراه مصر، امارات و بحرین ابتدای سال جاری میلادی در جریان اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که در شهر العلاء عربستان برگزار شد، توافقنامه سازش را امضا کردند. 

پنتاگون: بدون حضور نظامی نیز می‌توانیم هراس‌افکنان را در افغانستان از بین ببریم

این نشست پایانی برای بحران دیپلماتیک بین چهار کشور مذکور با قطر و بازگشت روابط به حالت عادی بود. 

وزیر خارجه عربستان همچنین در خصوص فلسطین و توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط با اسرائیل موسوم به «توافق ابراهیم» گفت: «صلح یک انتخاب استراتژیک برای اعراب است. ما همیشه گفته‌ایم بر روی راه حلی جامع برای مسئله فلسطین کار می‌کنیم.» 

وی در ادامه گفت: «ما معتقدیم که توافقنامه‌های ابراهیم نقش مثبتی در ارتقاء روابط بین کشورهای منطقه ایفا کرد». 

این مقام سعودی افزود: «ما باید با یافتن راهی برای رسیدن به راه حلی برای مسئله فلسطین بر این اساس کار کنیم».

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟