عدم توزیع یکسان امکانات رفاهی و تحصیلی در کشور

  • انتشار: ۲۸ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 89518

به دلیل سالها جنگ و نا امنی و نیز نگاه قوم گرایانه، امکانات رفاهی و تحصیلی در تمام کشور یکسان توزیع نشده است. بادغیس، بدخشان، دایکندی و کجران معلم ، مکتب، لابراتوار و سایر امکانات کابل و هرات را ندارد. یقینا کیفیت تحصیل یکسان نخواهد بود.

امکانات عالی و با کیفیت مکاتب کابل و هرات و قندهار مگر از جیب پدر این متعلمین نبوده است از امکانات این کشور بوده است. در امکانات این کشور همه افراد کشور سهم یکسان دارد. مردم شهر غالبا مصرفی است. کابل تولید دود و جنگ و نفاق بلد است. گندم، گوشت، شیر، سرباز و میوه از مناطق دوردست تأمین می گردد. لذا عدالت ایجاب می کند که همه سهیم باشند.

۱- فردی لایق در دورترین نقطه کشور زندگی می کند، اما به دلایل مختلف آنجا مکتب خوب، معلم خوب، کورسهای آمادگی کنکور نبوده، این شخص فرزند همین کشور است. او هم در امکانات سهیمند، اگر سایر راهها بسته بوده، سهمیه مناطق محروم، بهترین گزینه است.

۲- طفلی، نوجوانی، جوانی، دختری و یا پسری خانه برگشت، با حادثه غمناک از دست دادن پدرش در برابر دشمنان این وطن رو برو شد، از دست دادن قدرت مادی و معنوی، تاثیری بر روند درس خواندن او می گذارد. ممکن او به جای رفتن به کورس های تقویتی، به کفش دوزی و یا دست فروشی روی آورد. یقینا او توان رقابت را ندارد. آیا یک سهمیه تحصیلی از پدر او بارزش تر است که بر او منت گذاریم؟ او پدر برای وطن داده است تا ما رفاه داشته باشیم، ایا ما نباید برای او یک سهم تحصیلی در نظر بگیریم؟ باید بدانیم بدبختی امروز ما از بی انصافی ما است.

۳- گوشت گوسفند خوب است، شیر گوسفند خوب است، بره و برک آن خوب است. اما این گاو، بز و گوسفند در گوشه شهر نه چاق میشه و نه شیر می دهند. این ها باید در دشت های ناهور و کوههای بابا در طول سال و در ایام تحصیلی به چریدن رود، یقینا فرزندان این بخش از شهروندان از امکانات تحصیلی رقابتی (بیسواد نباشد، اساتید دانشگاه به شدت مسؤول است) برخوردار نیستند، عدالت ایجاب که این افراد سهم اندکی در تحصیل داشته باشند، لیسانسیه این افراد در بین قومش از یک دکتر قوم دیگر مؤثر است. اگر باور داریم که علم نور است، انسان ساز است، کلید حل مشکلات است، باید از این قوم که به زبان آنها آگاه تر است، نور علم بتابانیم.

اصل سهمیه دادن به مناطق محروم خوب است به شرط اینکه مثل توزیع نان کرونا، به نا اهل نرسد.

حسین فیاض