عجایب هفتگانه جهان کدام اند؟

  • انتشار: ۲۹ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 78413

ظاهرا در فهرست عجایب هفتگانه از گذشته تا کنون تغییرات زیادی رخ داده است. تا قبل از سال ۲۰۰۷ این عجایب لیستی غیر از لیست فعلی داشتند، امروزه اما هیچ اثری از آن آثار دیده نمی شود و همه شان در تاریخ مدفون گشته اند.

از سال ۲۰۰۷ به بعد طی یک رای گیری مردمی از سراسر دنیا، عجایب هفتگانه لیست دیگری را در جهان به خود اختصاص داد. در این مقاله به اسامی و مشخصات این عجایب پرداخته شده است.

لیست عجایب هفتگانه

  1. دیوار بزرگ چین
  2. تاج محل هندوستان
  3. ماچو پیچو
  4. فانوس دریایی اسکندریه
  5. کلوسئوم روم
  6. چیچن ایتزا
  7. پترا اردن
عجایب هفتگانه

دیوار چین

یکی از عجایب هفتگانه که از بناهای بسیار عجیب و مشهور بر روی زمین است، توسط امپراطوری چین به منظور جلوگیری از حمله مغول ها به کشورش ساخته شده است.

این دیوار که ساخت آن سالیان سال به طول انجامید به عنوان بزرگترین سازه مهندسی و نظامی ساخت دست بشر شناخته شده است.

این دیوار که یکی از عجایب گردشگری نیز محسوب می شود طولی به اندازه۴۰۰۰ مایل دارد و سالانه میزبان میلیون ها نفر از سراسر دنیا می باشد.

تاج محل هندوستان

این بنای تاریخی به عنوان یکی از زیباترین و باشکوه ترین بناهایی که در جهان وجود دارد محسوب می شود. تاج محل در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی واقع شده است.

این سازه تاریخی زیبا به دستور شاه جهان پنجمین امپراطور هند به عنوان یادبودی از همسرش به کمک هزار استاد معماری ساخته شد.

بعدها خود شاه جهان نیز در همان جا به خاک سپرده شد. مردم سراسر جهان، هندوستان را به نام تاج محل می شناسند و هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از این بنای تاریخی به این کشور سفر می کنند.

ماچو پیچو

ماچو پیچو یک بنای تاریخی بسیار زیبا در کشور پرو است. این ساختمان با دیوارهای سنگی جلا داده شده و با یک معماری کلاسیک ساخته شده است.

اولین بنای این مجموعه معبد خورشید نام دارد که اتاقی است با ۳ پنجره که باستان شناسان آن را منطقه مقدس می نامند. تعداد توریست هایی که از این مجموعه تاریخی بازدید می کنند به هزاران نفر در سال می رسد.

وسعت این بنای تاریخی برابر با ۳۲ هزار هکتار است. در ساخت این بنا از سنگ های بسیار بزرگ که هر کدام بیشتر از پنج تن وزن دارند استفاده شده است.

وزن این سنگ ها باعث تعجب باستان شناسان شده است و این سوال برای شان پیش آمده که چگونه در آن زمان این سنگ ها برای ساخت و ساز انتقال داده شده اند.

فانوس دریایی اسکندریه

از دیگر عجایب هفتگانه جهان می توان به فانوس دریایی اسکندریه اشاره کرد. این فانوس در جزیره فاروس در نزدیکی شهر اسکندریه ساخته شده است.

ساخت این بنا در حدود سال ۲۷۰ پیش از میلاد به پایان رسید. این فانوس دریایی برای عبور و مرور کشتی هایی که در رود نیل تردد می کردند به عنوان هدایت کننده عمل می کرد.

سکه هایی که در آن زمان ساخته می شدند نقشی از این بنای تاریخی را بر خود داشتند و همین امر باعث شد تا باستان شناسان بتوانند شکل و ساختار این سازه را به دست بیاورند.

آنها دریافتند که این بنا سه سطح داشته است که سطح پایین آن مربع شکل، سطح میانی هشت ضلعی و سطح بالای آن به صورت یک استوانه بوده است. در قله این بنا نیز یک مجسمه قرار داشت که به احتمال زیاد متعلق به یکی پادشاهان آن زمان بوده است.

کلوسئوم رم

این بنای تاریخی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه تاریخ به ثبت رسیده است. این بنا متعلق به ۸۰ سال بعد از میلاد مسیح است که در شهر رم واقع در کشور ایتالیا قرار دارد.

ارتفاع این سازه تاریخی تقریبا ۴۸ متر است ودر قطرهایی به وسعت ۱۵۶ و ۱۸۸ متر ساخته شده است. این بنا جایگاهی بود برای اعدام افراد خیانت کار و همچنین محلی برای برگزاری روزانه جنگ های گلادیاتوری نیز محسوب می شد.

این سازه تاریخی سالانه گردشگران زیادی را به کشور ایتالیا جذب می کند.

چیچن ایتزا

این بنای تاریخی که شباهت زیادی به هرم دارد مربوط به تمدن مایاها می باشد. به گفته باستان شناسان قدمت این سازه به حدود ۱۰۰۰ سال قبل بر می گردد که در آن زمان به عنوان پایتخت از آن استفاده می شده است.

این منطقه گردشگری سالانه توریست های زیادی را به سوی کشور مکزیک روانه می کند.

پترا اردن

این بنای تاریخی شهری باستانی است که در دل کوه تراشیده شده است. باستان شناسان این بنا را به دوره حکومت نبطی ها نسبت داده اند.

این شهر عجیب که از عجایب هفتگانه جهان به حساب می آید در جنوب کشور اردن واقع شده است. قدمت این بنا به سال ۳۱۲ پیش از میلاد مسیح بر می گردد.

جالب است که این شهر از طرف یونسکو به عنوان با ارزش ترین میراث فرهنگی انسانی از آن یاد شده است.

باغ های معلق بابل

این باغ های زیبا که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه به شمار می آید به دستور پادشاه این سرزمین برای بهبود حال همسر بیمارش ساخته شده است.

این باغ ها در ارتفاع ۲۳ متری از سطح زمین و بر روی یک محوطه آجری بزرگ قرار داشتند. این باغ های شگفت انگیز بر روی ستون های بلندی واقع شده بود که مردم زیر آنها می توانستند به گردش بپردازند.

با تحقیقاتی که باستان شناسان در این زمینه انجام داده اند، به این نتیجه رسیدند که شاید این باغها هیچ وقت وجود خارجی نداشته اند و بیشتر به صورت یک افسانه از آن یاد شده است.

غول رودس

غول رودس یکی از عجایب هفتگانه ای است که هیچ اثری از آن به جای نمانده است. یک مجسمه بسیار بزرگ برنزی بود که رودیان در قرن سوم پیش از میلاد آن را به عنوان نمادی از خدای خورشید (هلیوس) ساخته بودند.

ساخت این مجسمه به مدت ۱۲ سال توسط طراح و معمار مجسمه سازی به نام چارز ساخته شد. این مجسمه با ارتفاعی در حدود ۳۰ متر به عنوان بلند ترین مجسمه دنیای باستان محسوب می شد.

غول رودس به مدت ۶۰ سال روی پاهای خود ایستاد و مقاومت کرد، اما توسط زلزله ای بسیار سنگین نابود شد و دیگر بازسازی نشد.