عبدالله: جهان در برابر بحران بی سابقه‌ انسانی در افغانستان بی تفاوت نماند

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 118507

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی در نشستی در مورد صلح افغانستان که با اشتراک نمایندگان سازمان ملل متحد، اتحادیه‌ اروپا و کشورهای امریکا، بریتانیا، روسیه، چین، پاکستان، ازبکستان و قطر در دوحه برگزار شد، از جامعه‌ بین‌المللی خواست که در برابر بحران بی سابقه‌ انسانی در افغانستان بی‌تفاوت نمانند و برای طالبان در مورد صلح پیام واضح بدهند.

رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی با اشاره به نشست چند روز پیش خود با طالبان گفت: «چند روز قبل اینجا در دوحه ۴۸ ساعت با نمایندگان طالبان بحث و گفت‌وگو کردیم و روی تسریع مذاکرات و حل سیاسی قضیه با حضور میانجی توافق نمودیم؛ اما طالبان برعکس این تعهد را نقض کردند و جنگ و خشونت را تشدید بخشیدند و حملات خود را به شهرها را آغاز کرده‌اند.»

عبدالله گفت که در نتیجه‌ گفتگوهای فشرده با طالبان روی قضایای اساسی بحث و تاکید شده بود تا موضوع محوری حل سیاسی و دست‌یافتن به صلح جامع و همه‌شمول باشد، اما طالبان آماده بحث روی قضایای اساسی نشدند.

وی افزود که طالبان به اعتمادسازی و رهایی زندانیان خویش تاکید داشتند، این در حالی است که پیش از این رهایی زندانیان به روند صلح و قطع جنگ و خشونت کمک نکرده است.

عبدالله بیان کرد که جنگ جاری بحران بی‌سابقه بشری را در پی داشته است. به گفته وی، صدها هزار تن در نتیجه جنگ‌ها آواره و بیجا شده‌اند و هزاران تن جان باخته و هزاران تن دیگر زخم برداشته‌اند و طالبان مرتکب جنایت گردیده‌اند.

رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «هزاران تروریست در کنار حضور دائمی القاعده و دیگر سازمان‌های دهشت‌افکن از جیش محمد گرفته تا لشکر طیبه وارد افغانستان شده‌اند و علیه مردم ما می‌جنگند.»

وی بیان کرد: «آیا وقت آن نرسیده است که جامعه بین‌الملل برای طالبان در مورد صلح پیام واضح و روشن بدهد؟»

رئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی در ادامه از طالبان خواست که طرح خود را برای حل سیاسی روی میز بگذارند و حضور میانجی در مذاکرات را بپذیرند و بدانند که بحران جاری راه حل نظامی ندارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *