عبدالله: تاکید به پیروزی از راه زور و خشونت به جایی نمی رسد/ بازنده اصلی جنگ، مردم افغانستان هستند

  • انتشار: ۲۶ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 116863

نمایندگان دولت و گروه طالبان امروز در دوحه، پایتخت قطر طی نشستی درباره روند صلح گفتگو کردند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در این نشست تاکید کرد: مردم افغانستان روزهای دشوار را سپری می‌کنند. جنگ به شدت جریان دارد و قربانی اصلی آن مردم ما می‌باشد.

وی بیان کرد: قبل از آمدن به دوحه با تمام بزرگان سیاسی و رهبری جمهوری اسلامی افغانستان مشوره‌های همه جانبه صورت گرفته و پیام همه یکی است که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید تمام انرژی و توان برای رسیدن به یک راه حل سیاسی برای قطع جنگ و طرح یک آینده‌ی مشترک برای مردم افغانستان متمرکز گردد.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی گفت: به وضاحت می گویم که حضور شماری از بزرگان سیاسی افغانستان در اینجا به شمول اعضای هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان که از همه اقوام و گروه‌های اجتماعی نمایندگی می‌کنند، پیام‌آور عزم راسخ ما برای تامین وحدت، مشارکت ملی معنی‌دار جهت نجات کشور از بحران فعلی در حمایت از صلح عادلانه و پایدار می‌باشد. 

عبدالله خاطرنشان کرد: رسیدن به صلح نیازمند انعطاف پذیری هر دو طرف است. باور ما این است که فضای منطقوی و جهانی برای تامین صلح در کشور فراهم شده است. در حالیکه از حمایت همه کشورها، نهادهای بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های اسلامی، علمای مطرح جهان اسلام و پارلمان‌های کشورهای مختلف از رسیدن به راه حل صلح‌آمیز و تلاش‌های آنان قدردانی می‌کنیم. می‌خواهیم تأکید نماییم که مردم افغانستان خواهان ادامه حمایت‌های جهانی از پروسه صلح در کشور ما می‌باشند. ما از تسهیل و میانجیگری قطر به همکاری سازمان ملل متحد استقبال کردیم و آن را برای پیشرفت مذاکرات مفید می‌دانیم.

وی افزود: همه می‌دانیم که مردم افغانستان قربانی خشونت‌های کنونی هستند. فرق نمی‌کند که جمهوری اسلامی افغانستان به گزینه زور متوسل شود و یا تحریک طالبان تلاش به پیروزی از طریق خشونت و جنگ نماید، بازنده اصلی جنگ کنونی مردم افغانستان می‌باشند. 

رئیس شورای عالی مصالحه ملی عنوان کرد: باور به راه حل نظامی و یا تاکید به پیروزی از راه زور و خشونت به جایی نمی‌رسد. فقط سبب ادامه جنگ به انواع و اشکال متفاوت می‌گردد.

عبدالله اضافه کرد که افغانستان هنوز هم به بازسازی و روابط سازنده به منطقه و جهان نیاز دارد. اتصال اقتصادی منطقه نیازمند صلح و ثبات در افغانستان است. اجلاس دیروز در تاشکند که در آن همه کشورهای منطقه و جهان روی نقش تامین صلح در افغانستان به منظور توسعه منطقوی تاکید کردند، یادآور همین موضوع است. اگر این فرصت به هدر برود ما همه در برابر خداوند، مردم، تاریخ و جهان مسئول می‌باشیم. 

رئیس هیات افغانستان در این نشست گفت: این واقعیت است که مردم افغانستان به کمک جامعه جهانی در سال‌های پسین دستاوردهای زیادی مثل حق رای در تعیین زعیم ملی و سرنوشت سیاسی، حقوق و آزادی‌های زنان، حقوق اقلیت‌ها، آزادی بیان، حقوق قربانیان جنگ و سایر پیشرفت‌ها داشته اند. می‌دانیم که برداشت از این دستاوردها بین ما متفاوت است. اما باید تفاوت نظریات ما در معرض اراده و قضاوت جمعی مردم قرار گیرد. ما باید از تحمیل برداشت و نظریات خود به گونه غیرصلح‌آمیز خودداری کنیم. 

وی اظهار داشت: هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان این صلاحیت و صلابت را به نمایند‌گی از مردم افغانستان دارد تا روی همه مسائل از جمله اقدامات بعدی که برای رسیدن به یک فیصله نهایی نیاز است، مذاکره کند. ما آمده‌ایم تا این را برای شما اطمینان بدهیم تا از این فرصت استفاده موثر صورت گیرد. 

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *