عایدی هنگفت مقامات طالبان از جام جهانی قطر

  • انتشار: ۵ قوس ۱۴۰۱
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 134535

تلگراف فاش کرد که مقامات طالبان در ده سال گذشته با تهیه تجهیزات برای ساخت‌ استدیوم‌های جام جهانی قطر، میلیون‌ها دالر دریافت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از افغانستان اینترنشنال، برخی از طالبان در دوحه بین شش تا ده دستگاه ماشین‌آلات سنگین داشتند و در ازای هر کدام ماهانه ۱۰ هزار پوند دریافت می‌کردند.

از سال ۲۰۱۳ به این‌سو، گروهی از اعضای طالبان در قطر زندگی می‌کردند و در آن‌جا در چارچوب دفتر سیاسی این گروه مشغول مذاکرات صلح با امریکا و سازمان ملل بودند.

روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی نوشته است که طالبان کمک‌هزینه‌های پرسودی از سوی حکومت قطر دریافت می‌کردند و بعد آن را روی خرید ماشین‌آلات سنگین سرمایه‌گذاری کردند.

به نقل از این گزارش، حکومت قطر با توافق امریکا و سازمان ملل، به اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه ماهانه هزاران پوند پرداخت کرده‌است. افزون بر این، به مقامات بازدیدکننده طالبان موترهای لوکس، خدمات بهداشتی رایگان و تحویل مرتب غذا ارایه شده است.

تلگراف گفته است که این پول‌ها ابتدا به طور نقدی پرداخت می‌شدند و سپس مستقیماً‌ به حساب‌های بانکی طالبان واریز می‌شد، اما ردیابی چگونگی مصرف این پول‌ها برای امریکا و قطری‌ها دشوار بوده است.

یکی از دیپلمات‌های ارشد سابق افغانستان در دوحه به تلگراف گفت: «این یک راز آشکار در سفارت افغانستان در دوحه بود که تیم مذاکره‌کننده و دفتر سیاسی طالبان توسط رژیم قطر حقوق خوبی دریافت می‌کردند و آن‌ها این حقوق را در تجهیزات ساخت‌وساز برای جام جهانی سرمایه‌گذاری کردند.»

این دیپلومات پیشین افزوده است که علاوه بر این، شبکه حقانی طالبان در مواردی از افغان‌های مقیم کشورهای عربی پول درخواست می‌کرد و به آن‌ها وعده می‌سپرد آن را در ساخت استدیوم‌های جام جهانی سرمایه‌گذاری کند.

دو مقام بلندپایه طالبان نیز برای تلگراف تایید کرده‌اند و توضیح داده‌اند که کمک‌هزینه‌های حکومت قطر به این گروه چگونه در ساخت استدیوم برای جام جهانی سرمایه‌گذاری شده‌است.

منابع متعدد گفته‌اند که حاجی احمد جان، وزیر معادن و پترولیم طالبان در حاکمیت پیشین این گروه،‌ مسوولیت نظارت بر کرایه دادن ماشین‌آلات سنیگن برای شرکت‌های مسوول ساخت‌وساز استدیوم‌های جام جهانی را به دوش داشت.

اشتراک اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه،‌ در ساخت استدیوم‌های جام جهانی با توجه این‌که قطری متهم به نقض حقوق بشر و سوءاستفاده از نیروی کار هستند، پرسش‌های بیشتری را برمی‌انگیزد.

براساس گزارش‌ها،‌ بیش از شش هزار کارگر در جریان ساخت استدیوم‌های جام جهانی در قطر کشته شده‌اند. حکومت قطر اما این آمار را رد می‌کند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟