با عادله راز بیشتر آشنا شویم!

  • انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 58917
خانم عادله راز

حضور افغانستان در سازمان ملل، اکنون با نام عادله راز به عنوان اولین زن سیاستمدار افغانستانی در جایگاه نمایندگی در سازمان ملل پیوند خورده است.

عادله راز کیست؟

به گزارش خبرگزاری اطلس، عادله راز آن گونه که خود گفته است، زاده ولایت پکتیکا در شرق کشور است. تاریخ دقیق ولادت او معلوم نیست، اما برخی منابع ولادت او را اول ژانویه 1986 گفته اند که به نظر می رسد این تاریخ، بیشتر یک تخمین باشد.

عادله راز

گفته میشود پدر عادله راز، در جنگ با طالبان کشته شده است. هرچند که سوابق روشن و ثبت شده ای از پدر وی وجود ندارد، اما بر اساس اطلاعات موجود، پدر عادله راز از بزرگان قومی در پکتیکا بوده و توسط نیروهای طالبان به قتل رسیده است.

سوابق کاری عادله راز

عادله راز صعود از پله های ترقی را در دوران ریاست جمهوری حامد کرزی آغاز کرد.
او مدتها، به عنوان مدیر ارتباطات دفتر رئیس جمهور ( در دوران حامد کرزی) فعالیت کرد. وی همچنین مدتی به عنوان معاون دفتر سخنگوی رئیس جمهور مشغول فعالیت بود. هرچند که او در این دوران، چندان در محافل سیاسی مطرح نبود، اما در این جایگاه توانست موقعیت سیاسی خود را تثبیت نماید.

خانم عادله راز همزمان با کار سیاسی و اداری در دولت، با دفاتر سازمان ملل در کابل نیز همکاری داشته است. او در بخشی از زمان، سمت نمایندگی سازمان ملل (یوناما) در کابل را داشته است. وی همچنین به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص گزارش دهی در مورد اعمال خشونت علیه زنان در افغانستان مشغول به کار بوده است.
نامبرده پس آن، در سمت معاونت همکاری های اقتصادی وزارت خارجه در این وزارت خانه مشغول به کار شد.

شاید فعالیت در وزارت خارجه در سطح معاونت، مهمترین دوره کاری اوع قبل از رفتن به آمریکا به عنوان دیپلمات ارشد کشور تلقی شود.
وی در سال 2018 بر اساس حکم محمد اشرف غنی، به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل، به کار خود در وزارت خارجه پایان داد و راهی آمریکا شد تا در این جایگاه، تداوم فعالیت سیاسی داشته باشد.

این سیاستمدار افغانستانی در تویتر نیز فعالیت گسترده ای دارد.

زندگی خانوادگی

خانم عادله راز در سال 1395، و پیش از آن که به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل شود، در سفری به کانادا، فرزند خود را به دنیا آورد.

بر اساس گزارشات رسانه ها، او به کانادا سفر کرد تا در این کشور وضع حمل کند و و فرزند او بتواند تابعیت کانادایی کسب نماید.

از تعداد فرزندان و نیز فعالیت های همسر خانم راز، اطلاعات چندانی در رسانه ها وجود ندارد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *