ظریف: پایان حضور آمریکا در منطقه شروع شده است

  • انتشار: ۲۶ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 77809

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در توییتی با باز نشر کردن گفت‌وگوی خود با شبکه خبری ان بی سی تاکید کرد: «پایان حضور آمریکا در منطقه پیش از این شروع شده است.»

وی در این توییت به زبان انگلیسی آورده است: «مشاوره‌های غلط به دونالد ترامپ باعث شده تا او تصمیم‌های غلط بگیرد؛ بنابراین همین حالا، پایان ایالات متحده در منطقه آغاز شده است.

گفت‌‌وگوی ظریف با شبکه ان بی سی شب گذشته (جمعه) پخش شد.

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه دولت آمریکا را به‌دلیل ایجاد بحران مقصر دانست و گفت که بازگشت به رویه سابق به‌عهده ترامپ است.

وی در مورد خطر جنگ ناخواسته گفت: ایالات متحده در زمان و مکان اشتباه ضربه زد و ما نمی‌توانیم عواقب را کنترل کنیم. این کشور هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد. من فکر می‌کنم افرادی که این کار را آغاز کرده‌اند، باید به عقب برگردند.

 ظریف گفت که پیش از شهادت سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در تلاش بود تا تنش‌ها را خنثی کند و شبه‌نظامیان در عراق را ترغیب به اقدام نظامی نکند.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: سلیمانی در تلاش بود تا مردم را از مشارکت در عملیات نظامی علیه دیگر افراد منصرف کند و این کار او بود، این همان کاری بود که او سعی داشت انجام دهد تا شرایط را مهار کند.

رهبران گروه ۷ بر حمایت نظامی و مالی از اوکراین تا هر زمان که نیاز باشد تاکید کردند

به نوشته تسنیم؛ وی از تصمیم ایران مبنی بر عدم تحویل جعبه سیاه هواپیماهای ساخت بوئینگ دفاع کرد. ظریف این حادثه را یک فاجعه خواند و خاطرنشان کرد: بیشتر ۱۷۶ کشته‌شده مسافر این هواپیما دارای گذرنامه و اقوام ایرانی بودند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟