ظریف در بغداد: پرونده شهادت سردار سلیمانی را با عراقی‌ها بررسی می‌کنم

  • انتشار: ۲۹ سرطان ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 89586

به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به بغداد تاکید کرد که پرونده شهادت شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان را با عراقی ها مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد .

ظریف در جمع خبرنگاران در فرودگاه بین المللی بغداد افزود که بسیار خوشحال است بعد از تشکیل دولت جدید اولین سفر خود را به بغداد انجام داده به ویژه اینکه این سفر با سفر  روز سه شنبه نخست وزیر عراق به تهران همزمان شده و فرصت مناسبی برای هماهنگی سفر «مصطفی الکاظمی» به ایران فراهم کرده است.

وی خاطر نشان ساخت که سفر فعلی او به بغداد از قبل برای آن هماهنگی شده و ارتباطی به سفر الکاظمی به عربستان سعودی و سپس جمهوری اسلامی ایران ندارد.

به گفته وی، نخست وزیر عراق به دعوت رسمی رییس جمهوری ایران، پس فردا سه شنبه عازم تهران می شود.
ظریف اهداف سفر خود به بغداد را پیگیری توافقات سابق سفر اسفندماه/ حوت ۹۷ روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به بغداد عنوان کرد و گفت: با رییس جمهوری، نخست وزیر، رییس قوه قضاییه، رییس پارلمان و وزیر امور خارجه عراق دیدار و گفت وگو می کند.

به گفته وی، بررسی تحولات و موضوعات منطقه ای، مسئله  جنایات آمریکا در منطقه از جمله شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان و بحث همکاری های منطقه ای، از جمله موضوعاتی است که در این سفر با طرف عراقی  بررسی می شود.