طرح “حکومت توافق ملی” در کابل برای برون رفت از وضعیت فعلی

  • انتشار: ۱ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 37358

ده ها تن از شخصیت های سیاسی در کابل، با طرحی با نام حکومت توافق ملی، متوقف شدن جنگ های جاری در کشور، شکستن انحصار و مشارکت سیاسی هم اقوام کشور در قدرت را خواستار شدند.

طرح حکومت توافق ملی روز (سه شنبه ۱ حوت) در همایش بزرگی، با حضور ده‌ها شخصیت مستقل سیاسی، جریان‌های سیاسی و احزاب هم‌سو در کابل اعلام شد.

طرح حکومت توافق ملی از سوی جریان سیاسی توافق ملی و تغییر پیشنهاد شده و بدیل انحصارگری، استبداد سیاسی حاکم و حکومت وحدت ملی که در تمام عرصه‌های مدیریتی و سیاسی ناکام خوانده شده است، دانسته می‌شود.

فضل‌الرحمن اوریا یکی دیگر از اعضای شورای رهبری این اپوزیسیون با این هشدار که حکومت اگر در انتخابات آینده فکر تقلب داشته باشد در برابرش خواهند ایستاد، گفت: جامعه جهانی باید برای شفافیت انتخابات آینده، مردم افغانستان را یاری رسانده و دست ارگ را از مداخلات در آن کوتاه سازد.

در کنار این، محمد ناطقی سرپرست حزب وحدت مردم افغانستان می‌گوید که به انتخابات پارلمانی باور دارد ولی مشکل اصلی در انتخابات ریاست جمهوری است.

ناطقی گفت:« ما خواهان اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی هستیم و بار دیگر تجربه گوسفند داری و گوسفند سواری قابل قبول نیست.»

از سویی هم، مولوی مختار مفلح رییس حزب نهضت اسلامی مردم افغانستان، در این محفل دولت را تروریست‌پرور خوانده گفت:« دولت باید به باداران خارجی خود دل‌خوش نکند زیرا مردمی که قادر به شکست روس باشند، امریکا را نیز شکست می‌دهند.»

گفتنی است که جریان سیاسی توافق ملی و تغییر جریان جدیدی است که از سوی برخی شخصیت‌های مستقل سیاسی، جریان‌های تاثیرگذار در ساختار قدرت افغانستان و احزاب همسو تشکیل شده و بر کنار رفتن حکومت کنونی، برگزاری انتخابات و تعدیل قانون اساسی کشور تاکید می‌کند.