طرح بانک مرکزی برای چاپ بانکنوت های پلاستیکی

  • انتشار: ۱۲ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 35091

مقامات در بانک مرکزی افغانستان می گویند به دلیل فرسوده شدن بانکنوت ها در افغانستان، این بانک در حال بررسی طرحی است که بر اساس آن بانکنوت های پلاستیکی و یا هم بانکنوت های هایبرید را در افغانستان چاپ کند.

مسؤولان بانک مرکزی می‌گویند که سالانه به‌گونۀ میانگین سه‌میلیارد و سه‌صد میلیون افغانی بانک‌نوت‌ها فرسوده می‌شود و آنان ناگزیراند که این بانک‌نوت‌ها را بسوزانند.

به گزارش طلوع نیوز؛ بانک مرکزی می‌گوید که این‌کار هزینه‌های هنگفتی را بر اقتصاد کشور وارد کرده‌است و از همین‌رو، این بانک در حال بررسی طرحی است که با بربنیاد آن، بانک‌نوت‌های پلاستیکی یا هایبرید افغانی  چاپ خواهند شد.

هزینۀ چاپ هربانک‌نوت افغانی، سه اعشاریه پنج افغانی است این در حالی‌ست که انتقال بانک‌نوت‌ها به داخل کشور و نگهداری‌شان هزینه‌های دیگری را نیز بر بانک مرکزی وارد می‌کند.

با این حساب، به‌گونۀ میانگین کم‌ازکم سالانه یازده میلیارد و پنجصد و پنجاه میلیون افغانی حریق می‌شود.

واحدالله نوشیر، معاون نخست بانک مرکزی، گفت: «هرحریقی‌که ما می‌کنیم، هزینه‌های بسیاری را متقبل می‌شویم. حریق نمودن پول‌ها خود یک هزینه است و ازسوی دیگر این‌کار اثراتی را بر محیط زیست نیز برجا می‌گذارد. از همین‌رو، ما در تلاش هستیم که بتوانیم در آینده بانک‌نوت‌های پلاستیکی یا اگر پلاستیکی هم نشود، بانک‌نوت‌های “هایبرید” را چاپ نماییم.»

بانک مرکزی توسعه‌نیافتن نظام بانکی و اقتصاد نقدی کشور را از علت‌های زود فرسوده‌شدن بانک‌نوت‌ها می‌گوید. اما نگرانی‌هایی هم وجود دارند که بخشی از پول‌های مندرس که برای حریق‌نمودن گردآوری می‌شوند، دوباره به بازارها راه می‌یابند.