طالبان: نظامیان استرالیایی در دادگاه های ما محاکمه شوند!

  • انتشار: ۳ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 99464

پس از اعتراف استرالیا به ارتکاب جنایات جنگی نظامیانش در افغانستان، طالبان از سایر اعضای سازمان ناتو خواست تا مانند این کشور کمیته‌هایی را برای تحقیق تشکیل دهند تا کسانی را که مرتکب جنایت جنگی شده‌اند، به محکمه کشانده و مجازات کنند.

طالبان افزود که عذرخواهی مقامات استرالیایی کافی نیست و باید به خانواده قربانیان تاوان داده شود تا بخشی از دردهای آن‌ها التیام یابد.

این گروه همچنین تاکید کرد: «سربازانی که مرتکب این جنایات شده‌اند باید به سزای اعمال وحشتناکشان برسند و چون در افغانستان مرتکب جنایت شده‌اند، لذا می‌طلبد به محاکم شرعی طالبان سپرده شوند تا طبق دستور شریعت، با آن‌ها رفتار شود».

طالبان با متهم کردن دولت افغانستان به توجیه جنایات نیروهای خارجی نیز گفت که دولت در تمام این جنایات شریک است و هدف از امضای پیمان امنیتی کابل- واشنگتن نیز مصونیت دادن به نظامیان آمریکایی در برابر هرگونه جنایت در افغانستان است.

گفتنی است که پیش از این نیز نهادهای بین‌المللی از جمله دادگاه بین‌المللی لاهه برای بررسی جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان تلاش کرده‌اند اما آمریکا با لغو روادید دادستان لاهه برای پرونده افغانستان، دیگر اعضای دادگاه مرتبط با این پرونده را به بازداشت، بلوکه کردن دارایی و تحریم تهدید کرد.

طالبان در حالی خواستار محاکمه سربازان استرالیایی به دلیل کشتار غیر نظامیان شده است که این گروه نیر در حملات خود طی دو دهه گذشته غیر نظامیان فراوانی را به شهادت رسانده است.