طالبان مهره پاکستان و پاکستان مهره چین/قربانی افغانستان و مردمش!

  • انتشار: ۱۴ جدی ۱۳۹۹
  • سرویس: بین المللدیدگاه
  • شناسه مطلب: 103243

جاسوسی در خون حزب کمونیست چین قرار دارد، این حزب برای توسعه هرچه بیشتر منافع ژئوپلوتیک، اقتصادی، علمی و تکنیکی خود از یک شبکه جاسوسی جهانی بهره می برد. با استناد به اطلاعات افشا شده پرروشن است که بیش از دو میلیون عضو شبکه جاسوسی حزب کمونیست در شرکت های بزرگ جهانی به شمول بانک ها، پیمانکاران دفاعی و شرکت های دارویی جابه جا شده اند.

حزب کمونیست چین همچنین به طور مستقیم یا به صورت نیابتی از تروریزم علیه هند، افغانستان و میانمار استفاده می کند. دستگیری یک شبکه جاسوسی-تروریستی ده نفره چینی در کابل اما از این بابت منحصر به فرد است که هر دو ویژگی را ترکیب کرده است.

گروه جاسوسی-تروریستی چینی

فعالیت گروه جاسوسی-تروریستی چینی که به کمک سازمان استخبارات پاکستان(آی اس آی) اداره می شود، در افغانستان تعجب برانگیز است. گفته می شود اعضای این گروه که در دهم دسامبر توسط امنیت ملی افغانستان در کابل دستگیر شدند، با شبکه حقانی ارتباط داشتند و در مورد القاعده، طالبان و اویغورها در ولایات کنر و بدخشان مشغول جمع آوری اطلاعات بودند.
اعضای این گروه در حالی به اتهام جمع آوری اطلاعات و جاسوسی دستیگر می شوند که چنین اطلاعاتی به راحتی از طریق طالبان، شبکه حقانی و داعش شاخه خراسان که همگی لاجرم در اختیار آی اس آی پاکستان قرار دارند، می توانست در اختیار آنها قرار گیرد.

علاوه بر این، حکومت افغانستان در گذشته زندانیان اویغور را به درخواست چین به این کشور فرستاده است. رهبری القاعده نیز به طور نزدیک با طالبان در پاکستان کار می کند و برای طراحی حملات در افغانستان و تعیین استراتژی در این کشور حضور دارد. از طرفی هم، القاعده نوعی میانجی و تسهیل کننده گروه های تروریستی چندگانه در پاکستان به شمار می رود و جهاد را در دو سطح محلی و بین المللی در پاکستان بازسازی کرده است.

نقش چین بعد از خروج امریکا

شکی نیست که چین نگرانی هایی بابت ایویغورها و جنبش اسلامی ترکستان شرقی دارد و جاسوسان چینی برای دستگیری اعضای این گروه حتی یک جنبش اسلامی ترکستان شرقی را ایجاد کرده است. هدف اصلی آنها اما هماهنگی با اقدامات گروه های چندگانه تروریستی پس از خروج نیروهای امریکایی و پیشنهاد چگونگی حضور چین در افغانستان به حزب کمونیست در اولین فرصت می باشد. می توان مطمئن بود که این اولین و تنهاترین گروه جاسوسی-تروریستی چین در افغانستان نیست.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور افغانستان، در مورد دستگیری و فعالیت گروه ده نفره جاسوسی-تروریستی چینی، کشف سلاح، مهمات، پودر کتامین و دیگر موارد اتهامی به سفیر چین در کابل توضیح داده است. صالح همچنین تاکید کرده است در صورتیکه چین به خاطر نقض قوانین بین المللی به صورت رسمی معذرت خواهی نکند، افغانستان پرونده کیفری را پیگیری خواهد کرد.

این درخواست موجب عصبانیت حزب کمونیست و رئیس جمهور شی جین پینگ شده است: افغانستانی که به طور عمده به کمک های خارجی وابسته است و چین از سال ۲۰۱۲ تاکنون در آن مشغول استخراج نفت و معدن می باشد، چه طور جرأت می کند از پکن تقاضای عذرخواهی رسمی نماید! از سویی هم چین پیشنهاد داده گروهی از افسران ارتش افغانستان را در بدخشان آموزش دهد.

این واضح است که شبکه حقانی برای بیش از سه دهه است در پاکستان فعالیت و حضور دارد. طالبان افغان اما به تازگی اعلام کرده اند که مذاکرات بین الافغانی در مذاکره با پاکستان به پیش می رود. ملا غنی برادر، معاون سیاسی طالبان در دفتر این گروه در دوحه، از موسسان طالبان و رئیس تیم مذاکره کننده طالبان در دوحه گفته است رهبران ارشد این گروه در پاکستان حضور دارند.

در میان این باور که پیش برد مذاکرات بین الافغانی در دوحه و افغانستان پس از خروج نیروهای امریکایی، توسط پاکستان صورت می گیرد، یک چیز فراموش شده و آن اینکه پاکستان در دامان چین نشسته و در اصل این چین است که آینده افغانستان را ترسیم می کند و در این راستا از پاکستان به عنوان یک اداره پست استفاده می نماید.

چین تلاش می کند تقریبا در تمامی کشورهای جنوب آسیا نفوذ پیدا کند. رئیس جمهور شی جینگ پینگ به نظر می رسد برای اعزام تیمی به کاتماندو برای جلوگیری از فروپاشی حزب کمونیست نپال تمام تلاش خود را به کار بسته است.

ملا برادر نیز با اظهار اینکه رهبری طالبان پاکستانی محور است نوعی بی احتیاطی به خرج داده است.

افغانستان قبل از تحویل اعضای گروه جاسوسی-تروریستی چینی به این کشور از پکن خواسته است به طور رسمی معذرت خواهی کند چون قوانین بین المللی را در افغانستان زیر پا گذاشته است. چین اما این درخواست را توهین تلقی می کند.

پاسخ پکن به کابل

احتمال اینکه چین بابت دستگیری گروه جاسوسی-تروریستی وابسته به خود در کابل به طور رسمی از افغانستان معذرت خواهی کند بسیار کم است. پاسخ چین به افغانستان از طریق پاکستان و طالبان داده شده است، طوریکه حملات و بمب گذاری های تروریستی روزانه در افغانستان تنها در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی نزدیک به ۹۳ غیرنظامی و نیروی طرفدار دولت را به کام مرگ کشانده است.

در ۱۲ دسامبر، ده راکت از یک وسیله نقلیه در منطقه لب جر کابل به نقاط مختلف پایتخت شلیک شد. در ۱۲ دسامبر، یک وسیله نقلیه وابسته به ریاست امنیت ملی افغانستان مورد هدف بمب مغناطیسی قرار گرفت. در دسامبر ۲۰، کاروان خان محمد وردک، نماینده مجلس، مورد هدف بمب قرار گرفت که در آن ده غیرنظامی کشته و ۵۲ تن دیگر به شمول خود خان محمد وردک زخمی شدند. حتی خود امرالله صالح که جسارت طرح معذرت خواهی رسمی چین از افغانستان را داشته، می تواند یکی از اهداف باشد.

منبع