طالبان محدودیت سفر بر زنان را رد کردند

  • انتشار: ۱۲ جدی ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 125913

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان اطلاعیه صادر شده مبنی بر محدودیت سفر بر زنان را در مسافت های طولانی، رد کردند.

این وزارت با انتشار عکس این نامه در صفحه تویترش نوشته: “از چند روز به این طرف این نامه در شبکه اجتماعی دست به دست می شود که از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر صادر نشده؛ بلکه این نامه تبلیغاتی از سوی اشخاص مغرض برای تبلیغات ضد ا.ا.ا و به منظور نفرت پراگنی جعل شده است.”

این وزارت افزوده است که طالبان به حریم خصوصی همه مردم افغانستان احترام دارد و حافظ تمامی حقوق خواهران و برادران است.

وزارت امر به معروف طالبان به تمام افراد این گروه دستور داده که در محلات تلاشی به هیچ صورت سبب آزار و مزاحمت برای مردم نشوند.

این در حالی است که گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر طالبان از دو هفته پیش، با توزیع این توصیه نامه به رانندگان موترهای مسافربری شهری و ولایتی توصیه می‌کردند که موسیقی نشنوند و زنان بدحجاب را سوار نکنند.

این توصیه نامه ها به صورت گسترده در میان رانندگان موترهای مسافربری کابل پخش شده است.

در این توصیه نامه نوشته شده که رانندگان زنان بدون محرم را نیز به موتر راه ندهند که می‌خواهند به فاصله‌ای طولانی‌تر از ۷۲ کیلومتر سفر کنند.
رانندگان می گویند که گروهی از امر به معروف طالبان با ایجاد ایست بازرسی در دروازه های شهر کابل، به آنان این توصیه نامه ها را می دهند و خود نیز زبانی این موارد را گوش زد می کنند.

افراد مسوول طالبان همچنین گفته اند که استعمال دخانیات در داخل خودروها را نیز ممنوع ساخته و گفته رانندگان در هنگام ادای نماز باید موترهای‌شان را در مکان مناسب توقف دهند و نماز را ادا کنند.

گفتنیا ست که طالبان در چهار ماه گذشته سیاست‌های سخت‌گیرانه طالبان، محدودیت‌های فراوانی در برابر حقوق مدنی و سیاسی شهروندان افغانستان وضع کرده است؛ در حالی که احترام به حقوق بشری افراد به ویژه زنان، جزء تعهدات مهم این گروه با امریکا و جامعه جهانی برای ادامه کمک های بشری به افغانستان است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *