طالبان شایعات

  • انتشار: ۲ اسد ۱۴۰۰
  • سرویس: دیدگاهگوناگون
  • شناسه مطلب: 117175
طالبان

در زمان مقاومت علاوه بر نیروهای جنگی و تجهیزات، مورال و حمایت اجتماعی از مقاومت نیز مهم هستند. اراده و ایمان مقاومت گران و پشتیبانی مردمی در بلند مدت از تجهیزات جنگی نیز مهمتر است. اگر پشت جبهه خالی شود، خط مقدم بسیار شکننده خواهد شد.

در روزهای که مقاومت حرف اول است، پخش شایعات از کشتار و رفتار زشت و غیر انسانی حریف با مردم، مثل شمشیر دو لبه عمل میکند. از یک طرف چهره دشمن را کریه و سیاه نشان داده و باعث ترس و مقاومت مردمی می‌شود. از جانب دیگر با ایجاد ترس بیشتر و هیولا ساختن از دشمن انگیزه مقاومت و پیروزی را سست می‌سازد.

پخش گسترده شایعات مثل اینکه طالبان دختران مردم را بزور می‌گیرند، بیگناهان را می‌کشند و اموال را به تاراج و یغما می‌برند، التهاب اجتماعی ایجاد می‌کند. قبل از این که طالبان جای را بگیرند مردم از سر ترس دست به مهاجرت میزنند، نمونه‌های، بامیان، سانچارک، مالستان، پاتو، قلعه‌نو، هلمند، بدخشان و … گویای این است که در حال حاضر شایعات همانند نیروی پیشتاز و نفوذی عمل می‌کند!

پخش این شایعات همراه با بزرگنمایی، اگر چه در مواردی واقعیت هم داشته باشند، در خدمت ماشین جنگی طالبان است. ما مردمان مجازی باز اگر چه در صحنه جنگ نیستیم، اما اگر دقت نکنیم ممکن است در خدمت طرفین جنگ، بخصوص طالبان دراییم و آتش بیار معرکه شویم!

ناطقی بلخابی

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *