طالبان توان عمل به تعهدات بین المللی را ندارند

  • انتشار: ۲۲ عقرب ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 134261

هیأت‌های دیپلماتیک افغانستان که هنوز در اختیار دیپلمات‌های حکومت پیشین هستند با نشر بیانیه‌ای در واکنش به قطعنامه‌ی سازمان ملل گفته‌‌اند که اکنون روشن شده است که طالبان نمی‌خواهند و نمی‌توانند به تعهدات خود در قبال جامعه‌ی جهانی و مردم افغانستان عمل کنند.

به گزارش خبرگزاری اطس به نقل از اطلاعات روز، این هیأت‌ها از تصویب قطعنامه‌ی A/77/L.11 توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد استقبال کرده‌ و گفته‌اند که این اقدام نشان‌دهنده‌ی اجماع بین‌المللی و همبستگی با مردم افغانستان است.

مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را در مورد افغانستان به تصویب رسانده است که برمبنای آن جامعه‌ی جهانی حکومت سرپرست طالبان را در صورت عدم رعایت حقوق بشر، از جمله حقوق زنان، دختران و اقلیت‌ها، به رسمیت نمی‌شناسد.

این قطعنامه روز پنج‌شنبه (۱۹ عقرب) با ۱۱۶ رأی موافق و ۱۰ رأی ممتنع تصویب شد.

طالبان تا اکنون به این قطعنامه واکنش نشان نداده‌اند.

دیپلمات‌های حکومت پیشین اما شب گذشته (شنبه، ۲۱ عقرب) در بیانیه‌ای از این قطعنامه‌ی سازمان ملل استقبال کرده‌اند.

آنان با اشاره به نگرانی کشورهای عضو سازمان ملل درباره‌ی وضعیت بشری افغانستان تأکید کرده که باید اطمینان حاصل شود که کمک‌ها توسط طالبان منحرف نمی‌شود و به همه‌ی نیازمندان می‌رسد.

دیپلمات‌های حکومت پیشین نگرانی‌های قطعنامه در مورد حملات گروه‌های تروریستی علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌ها را تکرار کرده و گفته‌اند که این وضعیت ناتوانی کامل طالبان در مقابله با تهدیدات علیه امنیت در افغانستان، منطقه و فراتر از آن را آشکار می‌کند.

آنان از تأکید قطعنامه بر لزوم بررسی موارد نقض حقوق بشر و همچنین تسهیل درمان زخمیان حملات تروریستی و کشاندن عاملان این حملات به پنجه‌ی عدالت استقبال کرده و در این راستا، خواستار ایجاد فوری یک مکانیسم تحقیقی مستقل و مکمل از طرف دادستانی دیوان کیفری بین‌المللی شده‌اند.

هیأت‌های دیپلماتیک قویا از تأکید قطعنامه بر لزوم ایجاد یک دولت فراگیر و پاسخ‌گو با مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان و اقلیت‌ها حمایت کرده‌اند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟