طالبان: بستن راه تورخم تجارت دو کشور و منطقه را متأثر می‌سازد

  • انتشار: ۱۹ سنبله ۱۴۰۲
  • سرویس: اقتصادتیتر 2
  • شناسه مطلب: 152433

وزارت خارجه‌‌ طالبان در واکنش به مسدودماندن گذرگاه تورخم می‌گوید که بستن ماندن این گذرگاه «دو کشور و منطقه» را متاثر می‌سازد.

این وزارت شنبه‌شب، ۱۸ سنبله، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این گذرگاه از سوی پاکستان پس از شلیک نظامیان آن کشور بر نیروهای طالبان که در حال ترمیم یک پاسگاه امنیتی بودند، بسته شد.

وزارت خارجه طالبان تاکید کرده است که این پاسگاه سال‌ها پیش ساخته شده بود.

در اعلامیه آمده است: «بستن راه تورخم تجارت دو کشور و منطقه را متأثر می‌سازد و تجار عام دو طرف را می‌تواند با ضرر تجاری و مالی مواجه ‌سازد.»

وزارت خارجه طالبان با بیان این‌که گیرماندن جنازه‌ها و شمار زیادی از مسافران در دو طرف این گذرگاه مرزی به هیچ وجه قابل توجیه نیست، بستن دروازه‌ تورخم از جانب پاکستان و شلیک بر جنگ‌جویان طالبان را اقدام خلاف حسن هم‌جواری عنوان کرده است.

در اعلامیه افزوده شده است: «بسته ماندن این گذرگاه نه‌تنها به تجارت افغانستان و پاکستان ضرر می‌رساند، بلکه فاصله میان مردمان و کشورهای برادر را افزایش می‌دهد و تجارت و ترانزیت همه‌ منطقه را به مانع و معطلی روبه‌رو می‌سازد.»

با این حال، این وزارت بر حل مشکلات «از راه تفاهم و گفت‌و‌گوی دیپلماتیک» تاکید کرده است.

این در حالی است که روز چهارشنبه هفته‌ گذشته در پی درگیری میان طالبان و نظامیان پاکستانی گذرگاه تورخم بسته شد.

بربنیاد گزارش‌های نشر شده، در این درگیری چهار کودک، دو جنگ‌جوی طالبان و دو نظامی پاکستانی کشته و ۱۶ شهروند افغانستان و چهار شهروند پاکستان نیز زخمی شدند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *